5 sposobów na dbanie o felgi i opony

tenzi

Wiele osób całkowicie zapomina, iż opony są jedynym elementem samochodu, który ma nieustanny kontakt z nawierzchnią. To właśnie z tego względu, konieczne jest utrzymanie jakości oraz osiągów opon, które zapewniają zarówno mobilność, jak i bezpieczeństwo.

Czystość felg zapewni im długą żywotność

Zwykle czyszczenie felg przy zastosowaniu szamponu do mycia auta i gąbki zazwyczaj nie jest wystarczające, gdyż brud i czarny pył z klocków hamulcowych przedostają się w najciaśniejsze zakamarki. Na szczęście z pomocą przychodzą kosmetyki samochodowe, jak na przykład Tenzi, które zarówno czyszczą, jak i zabezpieczają powierzchnię felg.

Kontrola powierzchni kontaktu opony z podłożem

Obszar opony, który ma kontakt z podłożem, jest wielkości dłoni. Od tak niewielkiej powierzchni zależy nie tylko zużycie paliwa i komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo. W związku z powyższym warto dołożyć wszelkich starań, aby dobrać najodpowiedniejszą oponę, jak również zadbać o nią w taki sposób, aby jak najdłużej zachowała swoje właściwości. Jest to dość istotne, ponieważ:

  • Utrzymują ciężar pojazdu, który przekracza ich masę nawet 50-krotnie;
  • Są jedynym elementem, który ma kontakt z podłożem;
  • Stanowią część systemu amortyzacji pojazdu, niwelując odczucia nierówności nawierzchni;
  • Przenoszą na podłoże siły związane z hamowaniem, przyspieszeniem oraz kierowaniem pojazdem.

Kontrola zużycia i głębokości bieżnika

Systematyczne sprawdzanie stanu bieżnika opon oraz zmienianie ich, gdy zajdzie taka konieczność, to czynność, która nie powinna zostać pominięta. Przeciwdziała to pojawieniu się niemiłym niespodzianką w trakcie jazdy oraz gwarantuje maksymalną przyczepność i trakcję. Należy wymienić opony, gdy głębokość rowków bieżnika będzie wynosić 1,6 mm.

Kontrola ciśnienia powietrza w oponach

Ciśnienie w oponach powinno sprawdzać się mniej więcej raz na miesiąc, jego właściwą wartość zmniejsza ryzyko utraty panowania nad pojazdem oraz chroni opony przed przedwczesnym zużyciem lub nieodwracalną korozją ich wnętrza. Spadek ciśnienia może być skutkiem niewielkiego przebicia, naturalnego chodzenia powietrza przez elementy opony, czy też przez spadek temperatury otoczenia. Ciśnienie należy zawsze sprawdzać na zimnych oponach, a więc na pojeździe, którym nie jeżdżono przez minimum 2 godziny przed sprawdzeniem ciśnienia lub gdy przejechało ono dystans mniejszy niż 3 km z niewielką prędkością.

Wyważenie opon — nawet niewielkie różnice mogą negatywnie wpłynąć na komfort jazdy

‌Wyważenie kół przeciwdziała przedwczesnemu zużyciu ogumienia oraz eliminuje wibracje i chroni układ kierowniczy, łożyska i zawieszę je pojazdu przed uszkodzeniem. Przy każdej wymianie ogumienia trzeba wyważyć koło poprzez montaż odpowiednio dobranych ciężarków na feldze.