Choroby układu krążenia – tętniaki

Nasze serce oraz układ krążenia narażone są na wiele groźnych schorzeń. Wśród tych problemów, których ignorowanie może się okazać poważnym błędem, pojawiają się tętniaki. Co każdy z nas powinien wiedzieć na ich temat?

Czym są tętniaki?

Tętniak to nic innego, jak nieprawidłowość polegająca na rozszerzeniu tętnicy. Każdy tętniak jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego, jednak największym niebezpieczeństwem są tętniaki aorty.

Skąd biorą się problemy z tętniakami?

Aż 95% pacjentów dotkniętych tętniakami to osoby, które już walczą z miażdżycą. Nic w tym dziwnego – miażdżyca prowadzi do poważnych uszkodzeń w naczyniach krwionośnych, stając się tym samym przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Za problemy z tętniakami może też odpowiadać stan zapalny lub uraz, w wyniku którego powstanie tętniak.

Jakich symptomów nie można zignorować?

Ponieważ tętniaki są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, nie można ignorować pierwszych symptomów świadczących o ich obecności. Niestety, objawy pojawiają się zazwyczaj dopiero w chwili, gdy tętniak ma już spore rozmiary. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na problemy z oddychaniem oraz na zaburzenia w trakcie połykania. Te objawy powinny zostać szybko zgłoszone lekarzowi, podobnie jak takie problemy, jak bóle brzucha oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Co można zrobić?

Choć małe tętniaki zazwyczaj nie powodują większych dolegliwości, wskazane jest kontrolowanie ich i śledzenie zachodzących w nich zmian. Znacznie większym problemem są tętniaki aorty, szczególnie te, których średnica przekracza 4 centymetry. Tu zazwyczaj niezbędna staje się operacja, polegająca na usunięciu tego fragmentu naczynia krwionośnego, który został zmieniony przez chorobę. Fragment ten najczęściej zastępowany jest tętnicą pacjenta, pobraną z innego miejsca, bywa jednak i tak, że w trakcie operacji wykorzystuje się sztuczne protezy naczyniowe.Tętniaki to wielkie zagrożenie, warto zatem pamiętać o kilku prostych zasadach postępowania, których przestrzeganie może nam zaoszczędzić takich problemów. Troska o utrzymanie prawidłowej masy ciała, rezygnacja z palenia papierosów oraz ograniczenie ilości tłuszczu w menu – oto podstawy, na których opiera się profilaktyka. Warto też pamiętać o aktywności fizycznej oraz o tym, by regularnie wykonywać badania. Dzięki temu w porę można wykryć miażdżycę – główną przyczynę późniejszych problemów z tętniakami.