Najlepsze thrillery psychologiczne-ranking thrillerów wszech czasów

Skakanie na przerażającą scenę w horrorze to jedno, ale w thrillerach psychologicznych chodzi o to, aby bawić się w umysł – a to zupełnie inna gra w piłkę.

Alfred Hitchcock, jeden z najwybitniejszych twórców thrillerów psychologicznych wszechczasów, doskonale opisał ten gatunek: „Istnieje wyraźna różnica między„ napięciem ”a„ zaskoczeniem ”, a mimo to wiele obrazów nieustannie je myli”. Filiżanka herbaty Alberta była oczywiście jego zdolnością do trzymania wszystkich na palcach . To powiedziawszy, z pewnością nie jest jedynym, który z biegiem czasu opanował sztukę napięcia – reżyserzy Jordan Peele , Martin Scorsese i David Fincher również stworzyli równie poruszające filmy pełne nieoczekiwanych wątków fabularnych i niewiarygodnych postaci.

Niezależnie od tego, czy jesteś zagorzałym fanem thrillerów psychologicznych, czy próbujesz znaleźć oszałamiający film do obejrzenia przed Halloween , mamy pełną listę najlepszych filmów, które mają do zaoferowania ten gatunek. Są szanse, że po obejrzeniu tych rzeczy poczujesz się skłonny do podwójnego sprawdzenia zamków drzwi. O tak, i uważaj: pokręcone koszmary to prawie gwarancja.

Najlepsze thrillery psychologiczne-ranking thrillerów wszech czasów

Milczenie owiec (1991)

Ta filmowa adaptacja klasycznej powieści Thomasa Harrisa podąża za młodą kadetką FBI imieniem Clarice ( Jodie Foster ), która potrzebuje pomocy w schwytaniu seryjnego mordercy. W końcu szuka pomocy byłego psychiatry i uwięzionego mordercy kanibala, dr Hannibala Lectera ( Anthony Hopkins ), aby pomóc w tym przerażającym zadaniu.

Dziewczyna z pociągu (2016)

Każdego dnia w drodze do pracy Rachel Watson ( Emily Blunt ) dostrzega z okna idealną parę. Potem, niespodziewanie, kobieta znika, a Rachel znajduje się w centrum śledztwa dotyczącego osób zaginionych, które wydaje się coraz bardziej skomplikowane z każdą sekundą.

Szósty zmysł (1999)

Kiedy ośmioletni chłopiec mówi: „Widzę martwych ludzi”, wiesz, że czeka Cię przerażająca przejażdżka. W tym filmie mały chłopiec o imieniu Cole szuka pomocy u psychologa dziecięcego ( Bruce Willis ), aby móc rozmawiać ze zmarłymi. Rzeczywiście pokręcone.

Czarny łabędź (2010)

Nina ( Natalie Portman ) jest poważną tancerką. Aby wygrać główną rolę w nowej produkcji Jeziora łabędziego Czajkowskiego , musi zmierzyć się ze swoją konkurencją, Lily ( Mila Kunis ), która wciela się w Czarnego Łabędzia serialu. Walcząc o rolę, Nina powoli traci poczucie rzeczywistości i ucieka się do drastycznych środków, aby wyjść na górę.

American Psycho (2000)

Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku w latach 80. XX wieku i skupia się wokół Patricka ( Christian Bale ), dyrektora bankowości inwestycyjnej, który nocą ukrywa swoje drugie życie jako seryjny morderca. Z biegiem czasu jego współpracownicy i przyjaciele nabierają podejrzeń, ale czy kiedykolwiek dowiadują się prawdy?

Zaginiona dziewczyna (2014)

Były pisarz, Nick ( Ben Affleck ) i jego żona, Amy ( Rosamund Pike ), wydają się mieć wszystko. Potem, kiedy Amy zaginęła w ich piątą rocznicę ślubu, stał się głównym podejrzanym o popełnienie przestępstwa … ale czy naprawdę zamordował swoją żonę? Seria zwrotów akcji ujawnia szokującą prawdę – i zdecydowanie nie tego oczekujesz.

To my (2019)

Najgorsze obawy Adelaide ( Lupita Nyong’o ) stają się rzeczywistością i kiedy pewnej nocy w domu jej rodziny przy plaży pojawia się grupa napastników. Sprawy stają się jeszcze bardziej przerażające, gdy Adelaide i jej rodzina dowiadują się, że każdy napastnik przypomina jednego z nich. Co to wszystko znaczy? Adelaide może wiedzieć …

Niedola (1990)

Pisarz imieniem Paul ( James Caan ) ulega poważnemu wypadkowi samochodowemu i zostaje uratowany przez Annie ( Kathy Bates ), byłą pielęgniarkę. Ale kiedy dowiaduje się, że Paul zabijał jej ulubioną postać w swoich książkach, nie przyjmuje tego dobrze, delikatnie mówiąc. Przygotuj się na bolesne zwroty akcji i przerażające sceny z młotem.

Lśnienie (1980)

Jack Torrance ( Jack Nicholson ) postanawia ponownie połączyć się z rodziną, podejmując pracę jako zimowy dozorca w historycznym kurorcie. To, co może wydawać się zabawną pracą, szybko zmienia się w przerażające doświadczenie, gdy dręczą go niepokojące myśli i poznaje mroczną historię hotelu.

Zawrót głowy (1958)

Ten kultowy film Alfreda Hitchcocka opowiada o byłym detektywie policji z San Francisco ( James Stewart ), który zostaje postawiony w sprawie, aby zapobiec odebraniu sobie życia żonie jego przyjaciela.

Joker (2019)

Arthur ( Joaquin Phoenix ) jest komikiem tęskniącym za pozytywnością w coraz bardziej negatywnym i mrocznym Gotham City. Poprzez różne przeszłe i obecne doświadczenia znęcania się i znęcania się, Arthur, który cierpi na chorobę psychiczną, ewoluuje w postać przestępcy: Jokera.

Przylądek strachu (1991)

Remake klasyka z 1962 r. Podąża za Maxem Cady ( Robert De Niro ), który spędza 14 lat w więzieniu. Kiedy Max zostaje zwolniony, poświęca swoje życie zniszczeniu adwokata ( Nick Nolte ), który wsadził go do więzienia.

Wyspa tajemnic (2010)

Wreszcie przystojny Edward Daniels ( Leonardo DiCaprio ) bada zaginięcie kobiety, która uciekła ze szpitala psychiatrycznego. Ostatecznie musi pokonać swoje lęki, aby wydostać się z wyspy żywy.