Stołek pod prysznic – kto powinien go wybrać?

Stołek pod prysznic – kto powinien go wybrać?

Stołek pod prysznic zapewnia maksymalny komfort i bezpieczeństwo w trakcie kąpieli, dlatego jest rekomendowany osobom starszym, niepełnosprawnym i osłabionym. Można go używać pod prysznicem oraz w wannie, ułatwia mycie całego ciała, ale przydaje się również do obcinania paznokci.

Stołek pod prysznic – dla kogo?

Stołek pod prysznic przyda się każdej osobie zmagającej się z ograniczeniami ruchowymi oraz niepełnosprawnością. Jest on używany nie tylko w domach, gdyż trudno się bez niego obejść w sanatoriach oraz ośrodkach rehabilitacyjnych. Stołek spełnia jedną podstawową funkcję – ułatwia samodzielną toaletę bez względu na ograniczenia ciała. Dostosowanie pomieszczenia kąpielowego do możliwości osoby starszej czy niepełnosprawnej jest szczególnie istotne, dlatego warto wiedzieć, jak wybrać odpowiednią propozycję.

Stołek pod prysznic powinien być dopasowany do zakresu niepełnosprawności oraz indywidualnego przeznaczenia. Ważny jest także rozmiar prysznica.

Jakie siedzisko wybrać?

Osoby zmagające się z poważną niepełnosprawnością (nieruchome kończyny) najbardziej skorzystają na modelu wyposażonym w kółka, dzięki czemu będą w stanie szybko wjechać oraz wyjechać z prysznica. Jednak w tym przypadku potrzebny jest specjalny prysznic określany jako „walk in” bez żadnych progów i nierówności. Doskonale sprawdzają się krzesła z podłokietnikami oraz oparciem, gdyż zapewniają najwyższą stabilność oraz wygodę.

Alternatywą dla stołków są trwałe krzesła, które montuje się w jednym miejscu i nie można ich przesuwać. Takie rozwiązanie sprawdza się tylko w dużych prysznicach i w domach osób niepełnosprawnych i starszych, gdzie z prysznica nie korzystają inni domownicy.

Wybór jest ogromny, dlatego w trakcie wyboru stołka trzeba wziąć pod uwagę możliwości ciała, wiek, dolegliwości i schorzenia, a także częstotliwość użytkowania.

Stołek pod prysznic to doskonały sposób gwarantujący wygodę i bezpieczeństwo mimo podeszłego wieku. Każda osoba starsza zyska dobre samopoczucie, kiedy samodzielnie będzie w stanie dbać o własne potrzeby i higienę.