Zawał serca – co każdy z nas powinien wiedzieć?

Jest poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia, a pierwsze objawy problemu powinny stać się dla nas motywacją do wprowadzenia poważnych zmian wokół siebie. Zawał serca to groźna choroba. W jaki sposób możemy się przed nią chronić?

Zawał serca – najważniejsze informacje

Kiedy można mówić o takim problemie? Zawałem serca mięśniowego zwykło się nazywać sytuację, w której otrzymuje on zbyt mało tlenu. Dzieje się tak w chwili, gdy zamknięcie tętnicy blokuje dopływ tak ważnego dla naszego życia tlenu. Skąd biorą się takie problemy? Do zawału serca prowadzić może wiele czynników oraz dolegliwości, które rozwijają się „po cichu” przez wiele lat. To właśnie sprawia, że często zawał serca dopada ludzi dość młodych, którzy cieszą się opinią zdrowych.

Jakie czynniki są największym zagrożeniem dla serca?

Do zawału mięśnia sercowego najczęściej dochodzi z powodu zmniejszenia się średnicy naczyń wieńcowych. Prowadzi do tego m. in. nadmiar tłuszczu, który odkłada się na ich ściankach i sprawia, że mięsień sercowy otrzymuje coraz mniej tlenu. Inną przyczyną zawału może być zakrzep, powstający wskutek zmian miażdżycowych.

Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój?

W przypadku zawału, szybkie udzielenie pomocy staje się sprawą życia i śmierci. Jak rozpoznać ten problem? Objawy zawału są dość charakterystyczne, zatem z tym zadaniem nikt z nas nie powinien mieć większych problemów. Ból, który pojawia się w okolicy klatki piersiowej, a następnie promieniuje w stronę szyi i brzucha, duszności, nudności oraz zimny pot – oto symptomy, których nie można lekceważyć.

Jak pomóc pacjentowi z zawałem?

W przypadku zawału pierwsza pomoc to bardzo ważna kwestia. Pomóc może podanie leku uśmierzającego ból oraz aspiryny, ważny jest też szybki transport do szpitala, w którym prowadzone jest odpowiednie leczenie. Jakie? O tym decyduje lekarz na podstawie wyników badań oraz po ustaleniu głównej przyczyny problemu. Jeśli głównym problemem jest zakrzep, priorytetem staje się jego usunięcie. Dla chorych po zawale ważna staje się też rehabilitacja oraz przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Rezygnacja z palenia papierosów, unikanie alkoholu – oto ważne zasady, których należy przestrzegać.

Jak zmniejszyć ryzyko zawału?

W przypadku chorób serca niezwykle istotną kwestią jest profilaktyka. Regularne badania to podstawa, warto też pamiętać o tym, jak wielką rolę odgrywa tutaj zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Warto też pamiętać o takich rzeczach, jak relaksacja i umiejętna walka ze stresem. Jest on przecież jednym z głównych problemów współczesnego świata, a jego nadmiar ma bez wątpienia negatywny wpływ na serce.Zawał serca to poważne zagrożenie dla każdego z nas. Warto o tym pamiętać i w porę podjąć te kroki, które pozwolą ryzyko jego pojawienia się zminimalizować.