5 oznak dobrej jakości dzianiny

pensoft

Każdy człowiek, kupując ubrania, ma nadzieję, że posłużą mu one jak najdłużej. Aby tak było, przed zakupem należy upewnić się, czy dzianina bądź tkanina, z której wykonana jest odzież, charakteryzuje się wysoką jakością. Można zrobić to już w sklepie, dotykając materiał i czytając skład znajdujący się na metce. Jak rozpoznać dobrą dzianinę?

Włókna naturalne to podstawa

Wysokiej jakości dzianina np. pensoft składa się przede wszystkim z włókien naturalnych, do których zaliczają się włókna roślinne oraz zwierzęce. Im większy procentowy udział włókien naturalnych w składzie ubrania, tym  dzianina będzie lepiej spełniała swoje zadania takie jak termoizolacja bądź chłonięcie wilgoci. Duża ilość włókien syntetycznych sprawi, że ubranie nie będzie przepuszczało pary wodnej oraz nie wchłonie wilgoci, co będzie skutkowało natychmiastowym poceniem się.

Charakterystyczna miękkość dzianiny

Dzianina, która charakteryzuje się wysoką jakością jest niezwykle miękka w dotyku. Dlatego, gdy weźmiesz do ręki materiał dzianinowy i będzie on nieprzyjemny czy nawet szorstki w dotyku, nie decyduj się na jego zakup. Świadczy to o użyciu tanich i przetworzonych włókien, co wpływa nie tylko na fakturę ubrań, ale także na ich wytrzymałość i termoizolacyjne właściwości.

Elastyczność i rozciągliwość materiału

Wytwarza na przędzy dzianina, w odróżnieniu od tkaniny, jest elastyczna i rozciągliwa. Dzięki temu bardzo często używana jest nie tylko w wyrobach, które mają podkreślić kształt sylwetki, ale także w ubraniach, w których ważna jest przede wszystkim wygoda. Pomimo swojej elastyczności, dobrej jakości dzianina, będzie bardzo wytrzymała, dlatego też jeśli w sklepie zawieszony na wieszaku dzianinowy sweter będzie odkształcony, z pewnością użyto w nim słabej jakości materiałów, dlatego też warto drugi raz przemyśleć jego zakup.

Sprawdź grubość splotu

Dobre wyroby dzianinowe mają gruby i ciasny splot. Będąc w sklepie warto jest wziąć wymarzony sweter czy koszulkę do ręki i spojrzeć na nią pod światło. Jeśli prześwitów jest dużo, należy zastanowić się, czy nie lepiej taki produkt odłożyć, ponieważ może to świadczyć, że użyta w nim dzianina jest niskiej jakości lub splot został wykonany w nieprawidłowy sposób.

Wysoka wytrzymałość dzianiny

Ubrania wykonane z dobrej jakości dzianiny są niezwykle wytrzymałe i mogą przetrwać w szafie kilka sezonów. Są odporne na częste noszenie oraz na częste pranie w pralce. Nie powinny się również mechacić. Pomimo swoich rozciągliwych właściwości, wysokiej klasy, dobrze spleciona dzianina gwarantuje, że ubranie pozostanie w niezmienionym kształcie przez następne kilka lat.