7 usprawnień mieszkania dla osób starszych

Osoby starsze nie są już tak sprawne, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat wcześniej, dlatego miejsce zamieszkania powinno zostać dopasowane do ich możliwości, co pozwoli zapobiegać kontuzjom i wypadkom. Wanna dla seniora to pierwsza zmiana, na którą warto się zdecydować.

Jak zmienić mieszkanie osoby w podeszłym wieku?

Bezpieczeństwo i unikanie wypadków u osób w podeszłym wieku jest bardzo istotne i powinna pamiętać o tym cała rodzina. Mieszkanie powinno zostać przystosowane do możliwości domowników. W pierwszej kolejności należy zacząć od łazienki, gdyż stwarza ona największe zagrożenie. Wanna dla seniora powinna umożliwiać komfortowe wchodzenie oraz wychodzenie, dlatego warto zaopatrzyć ją w drzwi albo zadbać o bezpieczną wysokość, dzięki czemu ryzyko upadku czy poślizgnięcia się w trakcie wychodzenia jest stosunkowo niewielkie. Wanna dla seniora powinna mieć specjalne siedzisko (wyjmowane bądź zamontowane na stałe) umożliwiające komfortowe mycie ciała bez zbędnego obciążania kości i stawów. Woda działa jak najlepszy środek przeciwbólowy, dlatego nie należy bać się kąpieli, ale sprawić, żeby była przede wszystkim bezpieczna. W dalszej kolejności należy zrezygnować z dodatków i puszystych dywanów, które zwiększają ryzyko potknięcia się, kontuzji albo trwałego uszkodzenia ciała.

Bezpieczeństwo i wygoda dla seniorów

Specjalne uchwyty zamontowane w mieszkaniu ułatwią podnoszenie się i siadanie. Warto je umieścić przede wszystkim w łazience, ale sprawdzą się także przy łóżku i sofie. Bezpieczne mieszkanie to dobrze oświetlone miejsce, dlatego należy postarać się o nocne lampki, które są szczególnie przydatne w trakcie korzystania z toalety (pozwalają uniknąć potknięcia się). Należy zrezygnować z wysokich szafek, które wymagają stawania na drabince czy krześle na rzecz przeniesienia produktów spożywczych, naczyń czy ubrań na niższe poziomy. Dywany to spore zagrożenie dla osób w starszym wieku, gdyż łatwo o nie zawadzić. Warto się ich pozbyć, zdecydować się na wykładziny albo przyjemne w dotyku i ciepłe panele winylowe. Stoliki z ostrymi krawędziami czy inne niebezpieczne meble także powinny zniknąć, gdyż stwarzają niepotrzebne zagrożenie. Walające się kable należy jak najszybciej zabezpieczyć.

Mieszkanie osoby w podeszłym wieku może być bezpieczne, ale pod warunkiem, że młodsze pokolenie zdecyduje się na wykonanie kilku udogodnień czy drobnego remontu, a to wszystko w trosce o ukochanym rodziców czy dziadków.