7 usprawnień mieszkania dla osób starszych

wanna-dla-niepełnosprawnych

Osoby starsze nie są już tak sprawne, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat wcześniej, dlatego miejsce zamieszkania powinno zostać dopasowane do ich możliwości, co pozwoli zapobiegać kontuzjom i wypadkom. Wanna dla seniora to pierwsza zmiana, na którą warto się zdecydować.

Jak zmienić mieszkanie osoby w podeszłym wieku?

Bezpieczeństwo i unikanie wypadków u osób w podeszłym wieku jest bardzo istotne i powinna pamiętać o tym cała rodzina. Mieszkanie powinno zostać przystosowane do możliwości domowników. W pierwszej kolejności należy zacząć od łazienki, gdyż stwarza ona największe zagrożenie. Wanna dla seniora powinna umożliwiać komfortowe wchodzenie oraz wychodzenie, dlatego warto zaopatrzyć ją w drzwi albo zadbać o bezpieczną wysokość, dzięki czemu ryzyko upadku czy poślizgnięcia się w trakcie wychodzenia jest stosunkowo niewielkie. Wanna dla seniora powinna mieć specjalne siedzisko (wyjmowane bądź zamontowane na stałe) umożliwiające komfortowe mycie ciała bez zbędnego obciążania kości i stawów. Woda działa jak najlepszy środek przeciwbólowy, dlatego nie należy bać się kąpieli, ale sprawić, żeby była przede wszystkim bezpieczna. W dalszej kolejności należy zrezygnować z dodatków i puszystych dywanów, które zwiększają ryzyko potknięcia się, kontuzji albo trwałego uszkodzenia ciała.

Bezpieczeństwo i wygoda dla seniorów

Specjalne uchwyty zamontowane w mieszkaniu ułatwią podnoszenie się i siadanie. Warto je umieścić przede wszystkim w łazience, ale sprawdzą się także przy łóżku i sofie. Bezpieczne mieszkanie to dobrze oświetlone miejsce, dlatego należy postarać się o nocne lampki, które są szczególnie przydatne w trakcie korzystania z toalety (pozwalają uniknąć potknięcia się). Należy zrezygnować z wysokich szafek, które wymagają stawania na drabince czy krześle na rzecz przeniesienia produktów spożywczych, naczyń czy ubrań na niższe poziomy. Dywany to spore zagrożenie dla osób w starszym wieku, gdyż łatwo o nie zawadzić. Warto się ich pozbyć, zdecydować się na wykładziny albo przyjemne w dotyku i ciepłe panele winylowe. Stoliki z ostrymi krawędziami czy inne niebezpieczne meble także powinny zniknąć, gdyż stwarzają niepotrzebne zagrożenie. Walające się kable należy jak najszybciej zabezpieczyć.

Mieszkanie osoby w podeszłym wieku może być bezpieczne, ale pod warunkiem, że młodsze pokolenie zdecyduje się na wykonanie kilku udogodnień czy drobnego remontu, a to wszystko w trosce o ukochanym rodziców czy dziadków.