Każdy kierowca wie, że odpowiednia konserwacja i wymiana mocno eksploatowanych części w aucie to klucz do długiego życia pojazdu oraz bezpieczeństwa na drodze. Wiedza o tym, jak rozpoznać sygnały zużycia opon, hamulców czy filtrów, pomoże Ci zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Poznaj wskazówki, dzięki którym na czas zaopatrzysz się w nowe, zgodne ze standardami producenta akcesoria samochodowe i nie dopuścisz do rozwoju usterki w Twoim pojeździe!
1. Opony – bezpieczeństwo zaczyna się od kontaktu z drogą
W przypadku opon regularnie sprawdzana powinna być głębokość bieżnika – producent części samochodowych zazwyczaj zaleca wymianę, gdy jest ona mniejsza niż 1,6 mm. Warto również zwracać uwagę na jego nierównomierne zużycie, co może wskazywać na problemy z zawieszeniem lub nieprawidłową geometrią kół.
2. System hamulcowy – kiedy słychać sygnał alarmowy
Producenci części samochodowych zalecają, aby szczególną uwagę zwracać na wszelkie niepokojące dźwięki pochodzące z systemu hamulcowego. Jeśli słyszysz piszczenie lub ścieranie podczas hamowania, prawdopodobnie czas wymienić klocki, a czasami i tarcze hamulcowe. Regularne przeglądy pomogą uniknąć poważniejszych awarii.
3. Filtry – czysty silnik to zdrowy silnik
Właściwa eksploatacja samochodu wymaga od nas nie tylko uwagi na części mechaniczne, ale i na te, które dbają o czystość – filtry.
- Filtr powietrza powinien być wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta – jednak jeśli zazwyczaj jeździmy w zanieczyszczonym środowisku, powinniśmy robić to częściej.
- Filtr oleju wymaga wymiany przy każdej zmianie oleju, co zapewnia ochronę silnika przed przedwczesnym zużyciem.
- Filtr paliwa jest bardzo ważny dla wydajności silnika i powinien być wymieniany co kilkanaście tysięcy kilometrów.
Ignorowanie tych zaleceń może prowadzić do obniżenia mocy, zwiększenia zużycia paliwa i awarii.
4. Olej – ważny dla bezawaryjnego działania silnika
Podobnie jak w przypadku wspomnianego wcześniej filtra, nie można przecenić znaczenia regularnej wymiany oleju. To, jak często powinno się to robić, zależy od zaleceń producenta części samochodowych — przeważnie jednak zbiornik należy uzupełnić nowym płynem co 15–20 tys. przejechanych kilometrów. Pamiętaj, że olej zapewnia smarowanie, które jest potrzebne dla bezawaryjnego działania silnika.
5. Świece zapłonowe – iskry, które napędzają silnik
Wymiana świec zapłonowych zgodnie z zaleceniami producenta gwarantuje, że silnik będzie pracować płynnie i efektywnie. Jeśli Twój pojazd ma problemy z rozruchem, zauważalnie spada jego moc lub wzrasta zużycie paliwa, to mogą być sygnały wskazujące na zużycie tych elementów. Nierówna praca układu, szczególnie na wolnych obrotach, również sugeruje, że nadszedł czas na wymianę świec.
Sprawdzone części zamienne do Twojego auta
Rozpoznanie tego, kiedy wymienić filtry, olej czy opony w samochodzie, pozwala utrzymać pojazd w dobrym stanie technicznym i zapewnia bezpieczeństwo na drodze. W dostarczaniu elementów zamiennych do busów specjalizuje się firma VanKing. Chcesz kupić części samochodowe w Rzeszowie? Nie ryzykuj usterek w swoim pojeździe i wybierz sprawdzone rozwiązania od lidera na rynku.
Artykuł sponsorowany