Od właściwie zamontowanej rozdzielnicy zależy w dużej mierze bezpieczeństwo domowników oraz sprawne zasilanie sprzętów elektrycznych w lokalu. Jak podłączyć tablicę rozdzielczą w prawidłowy i bezpieczny sposób? Sprawdź 5 wskazówek.
Jak prawidłowo zamontować skrzynkę elektryczną krok po kroku?
Przed przystąpieniem do montażu należy wyłączyć główne zasilanie, które znajduje się przy liczniku prądowym. Następnie należy zamontować szynę, która zapewni stabilność skrzynki elektrycznej i pozwoli na komfortowe podłączenie niezbędnych komponentów. Po przytwierdzeniu mocuje się do rozdzielni pozostałe części. Kolejnym krokiem jest montaż przewodów. Najpierw należy podłączyć główny przewód w izolacji gumowej, który biegnie od licznika energii, a potem przyłączyć obwody i zainstalować bezpieczniki. Na zakończenie trzeba sprawdzić działanie instalacji.
Montaż rozdzielni – samodzielnie czy przez profesjonalistę?
Montaż skrzynki elektrycznej to niełatwe zadanie, wymagające najwyższej staranności i fachowej wiedzy. Najlepiej zlecić go wykwalifikowanej osobie. Wadliwe zamontowanie sprzętu może skutkować nieprawidłowym działaniem instalacji, przerwami w dostawie energii, a nawet porażeniem prądem czy uszkodzeniem sprzętów gospodarstwa domowego.
Jakie bezpieczniki wybrać do skrzynki elektrycznej?
Ważnym elementem każdej rozdzielni są bezpieczniki elektryczne. Dobierz je na podstawie rodzaju obwodu oraz obciążeń danego urządzenia podłączonego do sieci. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów bezpieczników. Do najważniejszych należą:
- Modele topikowe, które zabezpieczają obwody;
- wyłączniki automatyczne, będące zamiennikami modelu topikowego. Samoistnie wyskakują na zewnątrz w przypadku zbyt wysokiego napięcia;
- “esy”, czyli wyłączniki nadprądowe, które zabezpieczają całą instalację i podpięte do niej sprzęty, działając w sytuacji, gdy dochodzi do przekroczenia wartości prądu.
Jak podłączyć bezpieczniki w skrzynce?
Podłączając bezpieczniki w rozdzielni elektrycznej, pamiętaj o kilku zasadach:
- połącz zabezpieczenia z przewodami fazowymi z jednej strony albo neutralnym przewodem z drugiej,
- podłącz maksymalnie do 5 gniazd oraz do 5 źródeł światła na obwód,
- zamontuj przewody ochronne do płyty zaciskowej uziemienia,
- płytę zaciskową uziemienia łącz z kablem uziemiającym,
- przewód zasilający zawsze umieszczaj nad tablicą rozdzielczą.
Gdzie zamontować rozdzielnię elektryczną?
Skrzynki elektryczne w domu jednorodzinnym można zamontować w środku albo na powierzchni ściany, w bezpiecznej odległości od rur wodociągowych i gazowych, nad równym podłożem. Ważne, aby była to sucha lokalizacja, chroniona przed wilgocią, umożliwiająca łatwy dostęp do rozdzielni w razie pożaru, awarii albo innego kryzysowego zdarzenia. Nie zaleca się montażu tablicy nad schodami ani w kacie. Najlepiej zamocować ją na wysokości od 1,1 m do 1,85 m, a przed rozdzielnią zostawić ciąg komunikacyjny o szerokości 1,2 m. Ze względów estetycznych możesz zamocować sprzęt w pomieszczeniu gospodarczym.
Wszystkie komponenty niezbędne do kompleksowego stworzenia tablicy rozdzielczej znajdziesz w hurtowni internetowej sklep.doko.pl.