Czy dom całoroczny musi mieć pozwolenie na budowę?

domki bez pozwolenia

Czy możemy sobie postawić dom, gdzie chcemy? Oczywiście są tutaj bardzo restrykcyjne regulacje, których musimy się trzymać. W ostatnim czasie jednak wprowadzono prawo, które gwarantuje nam postawienie całorocznego domu bez pozwolenia o wielkości do 70 m², co jest doskonałą alternatywą dla wielu osób.

Marzenie o własnej nieruchomości, czyli domki bez pozwolenia

Trudno znaleźć osobę, która nie marzyła o własnym domu. Oczywiście w bardzo wielu sytuacjach decydujemy się na mieszkanie w bloku, z uwagi na dzieci, które zawsze wtedy na osiedlu mają większe kontakty z rówieśnikami. Gdy jednak nie występuje taka potrzeba, to na pewno będziemy robili wszystko, aby zapewnić sobie własną nieruchomość, bo tu rzeczywiście możemy się poczuć właścicielami. Najczęściej wtedy otoczeni jesteśmy roślinami i mamy własny kawałek terenu. Własny dom to przecież komfort i niczym niezakłócona prywatność. Z drugiej strony sami też wiemy, na jakie remonty musimy przeznaczyć pieniądze i nie musimy się przejmować hałasem sąsiadów. Od wielu lat zresztą domki bez pozwolenia cieszyły się bardzo dużą popularnością i wzięciem. Niestety jednak istniały tutaj pewne ograniczenia budowlane. Wiele osób robiło, co mogło, aby obejść takie przepisy i w jakikolwiek sposób zagwarantować sobie to, aby w takiej nieruchomości można było mieszkać przez cały rok. Teraz na szczęście już nie będzie to potrzebne, bo weszło prawo, które gwarantuje nam wybudowanie domu bez pozwolenia, który jest cały roczny. Warunkiem jest wielkość takiej nieruchomości, która nie może przekraczać 70 m².

Jak mogą wyglądać domy, które nie wymagają pozwolenia?

Automatycznie wręcz pojawiła się też cała masa najróżniejszych projektów proponowanych przez doświadczonych architektów, które gwarantują nam całkiem funkcjonalne domki jednorodzinne, w których możemy mieszkać swobodnie przez cały rok. W konsekwencji więc gdy nie mamy bardzo dużych potrzeb, to możemy liczyć na domki bez pozwolenia we wspomnianym metrażu, gdzie znajdzie się kilka pomieszczeń na nawet dwie łazienki. Oczywiście zawsze niezbędnym warunkiem będzie kontakt z doświadczonym architektem, który zaproponuje nam przynajmniej kilka lub nawet kilkanaście interesujących rozwiązań. Musimy mieć pewność przecież, że trzymamy się konkretnych przepisów no i oczywiście nieruchomość musi być absolutnie bezpieczna. Kolejną bardzo ważną kwestią będzie także wybór odpowiednich materiałów budowlanych, które będą zapewniały nam wieloletnią eksploatację, a mogą one być także drewniane.