Dieta OMAD – wszystko co musisz wiedzieć

Dieta „jeden posiłek dziennie” (OMAD) to po prostu pościć przez 23 godziny dziennie i jeść, co chcesz na jeden posiłek. Ten posiłek może wahać się od podwójnego cheeseburgera i frytek po zdrowszą sałatkę z zieleniną, pieczonymi warzywami, pełnymi ziarnami, fasolą, orzechami i nasionami. Chodzi o to, aby ograniczyć spożycie kalorii w ciągu dnia, można zjeść jeden posiłek (zwykle definiowany jako godzinne okno) i nadal schudnąć.

Dopuszcza się wodę oraz niesłodzoną kawę i herbatę, ale poza tym kuchnia jest zamknięta – przez cały dzień.

Czy dieta OMAD to to samo, co przerywany post?

Dieta polegająca na jednym posiłku dziennie to rodzaj okresowego postu ograniczonego czasowo , w którym osoby stosujące dietę będą pościć przez 12 lub więcej godzin dziennie. W tym przypadku jest to oczywiście 23 Większość ludzi robi to, rozpoczynając post w nocy, pomijając śniadanie i jedząc pierwszy posiłek w środku dnia – pozostawiając kolejne siedem godzin na fantazjowanie o jedzeniu przed pójściem spać.

Dieta jednego posiłku dziennie jest tak ekstremalna, że ​​inne wersje postu wyglądają na oswojone. Z 16: 8 diecie , na przykład, można jeść w czasie ośmiogodzinnego okna (jak między 9 rano a 5 po południu) i szybko do drugiej 16.

Naprzemienny post dzienny, znany również jako dieta 5: 2 , polega na ograniczaniu spożycia kalorii kilka dni w tygodniu, a następnie spożywaniu regularnych posiłków i przekąsek w dni pomiędzy nimi.

Omad – Czy można schudnąć jedząc jeden posiłek dziennie?

Kiedy jesz tylko jeden posiłek dziennie, prawdopodobnie spożywasz znacznie mniej kalorii niż normalnie. Zmniejszone spożycie kalorii zwykle powoduje utratę wagi; badania na większą skalę wykazały , że osoby, które praktykowały post i osoby, które po prostu zmniejszyły ogólne spożycie kalorii, straciły taką samą wagę.

Podczas stosowania diety OMAD bardzo łatwo jest odczuwać depresję, co może prowadzić do objadania się i upadku z wozu. Przedłużone okresy restrykcji często prowadzą do zmiany masy ciała (np. „Odchudzanie jo-jo”) oraz zmian w hormonach głodu i metabolizmie. Ostatecznie możesz poczuć się bardziej głodny po wypróbowaniu diety jednego posiłku dziennie niż przed rozpoczęciem tego restrykcyjnego planu. Aby dokonać wyborów żywieniowych, które ostatecznie prowadzą do lepszego zdrowia i późniejszej utraty wagi , wielu z nas nie jest w stanie po prostu całkowicie ograniczyć jedzenia na określony czas.

Czy dieta OMAD jest zdrowa?

Ideą postu przerywanego jest to, że zapewnia on Twoim najważniejszym organom, hormonom trawiennym i funkcjom metabolicznym „przerwę” i zmniejsza stres oksydacyjny w organizmie. Zwolennicy uważają, że zmniejszenie stresu poprzez post poprawia funkcjonowanie tkanek narządów, zmniejsza stan zapalny i zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych. Przypisuje się mu również zmniejszenie podatności na insulinooporność, co może zmniejszyć ryzyko cukrzycy.

Istnieją jednak istotne dowody sugerujące, że jakakolwiek korzyść jest szybko cofnięta, gdy tylko przerwiesz post, powodując, że hormony hamujące apetyt zmieniają bieg i sprawiają, że czujesz się jeszcze bardziej głodny niż na początku.

Prawdziwą potencjalną korzyścią z postu ograniczonego w czasie jest to, że może pomóc ci wcześniej pójść spać – bardzo istotny element każdego planu odchudzania. Spanie siedem godzin w nocy jest związane z kontrolą wagi, zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych i poprawionymi korzyściami metabolicznymi.

Czy dieta OMAD jest dla Ciebie zła?

Istnieje bardzo niewiele danych naukowych potwierdzających dietę polegającą na jednym posiłku dziennie, która jest przerażająco podobna do nieprawidłowej praktyki żywieniowej. Istnieje kilka poważnych zagrożeń i potencjalnych negatywnych konsekwencji związanych z tego typu wzorcem:

 • Ignorujesz własne sygnały głodu twojego ciała. Jeśli masz tylko jedną godzinę w ciągu dnia na spożywanie składników odżywczych, jest wysoce prawdopodobne, że będziesz jadł tyle, ile tylko możesz, co nie jest do końca przygotowaniem organizmu i intuicją do zrozumienia, kiedy czujesz się pełny lub głodny.
 • Możesz przegapić ważne składniki odżywcze. Aby uzyskać wystarczającą ilość kluczowych przeciwutleniaczy, minerałów i składników odżywczych, musiałbyś pakować w pięć porcji warzyw i owoców dziennie, nie wspominając o produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, orzechach, nasionach, chudym białku i niektórych produktach mlecznych (lub nabiale alternatywy) w tym godzinnym oknie.
 • Twój zły poziom cholesterolu może wzrosnąć. Post jest powiązany ze wzrostem cholesterolu LDL , co jest w zasadzie przeciwieństwem tego, co próbujesz osiągnąć!
 • Możesz spowolnić metabolizm. Im bardziej ograniczasz, tym wolniejszy staje się twój metabolizm w odpowiedzi. Może to prowadzić na dłuższą metę do niepożądanych skutków ubocznych, w tym do zwiększenia masy ciała.

Co się stanie, jeśli jesz tylko jeden posiłek dziennie?

Skutki uboczne ograniczenia jedzenia przez prawie cały dzień mogą obejmować:

 • Zawroty
 • Nudności
 • Destabilizacja ciśnienia krwi
 • Zawroty głowy
 • Zamieszanie
 • Hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi)
 • Odwodnienie

Zastanów się, co jeszcze może się stać, jedząc jeden posiłek dziennie. Trudno jest regularnie ćwiczyć (kolejny ważny czynnik dla zdrowia), gdy nie masz odpowiedniego zasilania. Możesz przegapić różne doświadczenia i posiłki dzielone z rodziną i przyjaciółmi. Poza tym przestrzegasz zasad, zamiast dokonywać wyborów . Jest to przeciwieństwo kultywowania uważnej praktyki żywieniowej , która może przynieść poważne skutki, gdy zdecydujesz się odstąpić od tego planu.