Grzybica paznokci – jak sobie z nią radzić?

Grzybica paznokci to choroba, którą bardzo łatwo można się zarazić, a wyleczenie jej sprawia wiele kłopotu. Zwalczenie jej wymaga konsultacji z dermatologiem = nie zniknie ona sama, ani za pomocą domowych metod. Leczenie grzybicy paznokci wymaga cierpliwości oraz dbałej pielęgnacji stóp. Jakie są jej objawy oraz jak można sobie z nią radzić?

Grzybica paznokci – objawy

Grzybica wywoływana jest przez dermatofidy, które powodują stopniową zmianę wyglądu paznokcia. Pojawiają się przebarwienia – począwszy od białych, poprzez żółte i na brązowych kończąc. Płytka zaczyna łuszczyć się i rozwarstwiać, staje się grubsza i trudno ją przyciąć. Zarażone stopy cechuje nieprzyjemny zapach wywołany gromadzącymi się pod paznokciami grzybiczy

Grzybica paznokci – przyczyny

Do głównych przyczyn wystąpienia grzybicy paznokci zaliczane są:
• przebywanie w miejscach wysokiego ryzyka bez obuwia ochronnego (sauna, basen, łaźnie),
• używanie cudzych butów, przyborów do pedikiuru, skarpet,
• choroby ogólnoustrojowe takie jak, np.: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, hormonalne, układu krążenia i odpornościowego, cukrzyca, długa terapia antybiotykami, chemioterapia oraz przyjmowanie sterydów.
• nadmierna wilgoć i ciepło – chodzenie w nieprzewiewnych butach, niestaranne wycieranie stóp po ich umyciu, noszenie skarpet z tworzywa sztucznego.
• zbyt krótko obcięte paznokcie, skaleczenia, noszenie ciasnych butów oraz stosowanie akrylowych paznokci i lakierów osłabia płytkę, która staje się bardziej podatna na rozwój grzybicy.mi złogami.

Leczenie grzybicy paznokci

Rodzaj i czas leczenia grzybicy paznokci zależą od stopnia zaawansowania choroby. Po zauważeniu pierwszych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem w celu podjęcia leczenia. Wczesne wykrycie choroby umożliwia jej zwalczenie prostymi metodami jak naklejanie mini-plastrów zawierających substancje grzybobójcze czy smarowanie lakierem. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż kuracja może trwać nawet do trzech miesięcy. W przypadku wystąpienia bardziej zaawansowanych stadiów grzybicy paznokci stosuje się leki doustne, których cykl może trwać nawet do roku.