Jak poprawić trawienie u psa?

Jak poprawić trawienie u psa?

Niemal każdy właściciel czworonoga choć raz spotkał się z dolegliwościami trawiennymi u swojego pupila. Jeśli pojawily się one sporadycznie, to sytuacja nie wydaje się aż tak poważna, bo każdemu z pewnością zdarzyło się zjeść coś, co mu nie służy. W przypadku, gdy problemy trawienne zwierzęcia pojawiają się często, a nawet dość regularnie, wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że nasz pies może mieć wrażliwy układ pokarmowy, a wtedy musimy zastosować odpowiednie działania, by pomóc mu wrócić jak najszybciej do zdrowia.

Jak ważną funkcję spełnia układ trawienny w życiu psa?

Zdrowy układ pokarmowy świadczy o dobrej kondycji i stanie zdrowia naszego czworonoga. Jest odpowiedzialny za trawienie i przyswajanie składników odżywczych z pożywienia, dostarczając energii oraz budulca dla organizmu. Poza tym spełnia bardzo istotną funkcję ochronną, ponieważ znajduje się w nim 70% komórek odpornościowych, które chronią psa przed toksynami i szkodliwymi mikrobami, występującymi w otoczeniu.

 Przyczyny problemów z trawieniem u psów

Najczęstszymi przyczynami problemów trawiennych u psów są:

    • nadwrażliwość pokarmowa, czyli nieodpowiednia dieta
    • stres
  • zapalenie lub podrażnienie żołądka czy jelit
  • różnego rodzaju infekcje

Jak  poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego u psa?

Lepsze trawienie u psa jest istotne dla jego zdrowia i komfortu życia. Oto kilka ogólnych zaleceń, które pomogą zniwelować te dolegliwości:

  • Kluczowym czynnikiem dla właściwej pracy układu trawiennego psa jest właściwie, zbilansowane odżywianie. Zdrowa dieta, dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia to podstawa. Powinniśmy wybrać wysokiej jakości karmę, która dostarczy psu niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie łagodnie obejdzie się z jego brzuszkiem.
  • Należy ograniczyć ilość przekąsek lub innych smakołyków pomiędzy posiłkami.
  • Regularne karmienie jest również bardzo istotne, jeśli chcemy zadbać o prawidłowe trawienie u psa. Karmę powinno się podawać regularnie o stałych porach.
  • Unikajmy podawania psu zbyt dużych porcji żywieniowych, aby nie obciążać układu trawiennego.
  • Zapewnijmy psu dostęp do świeżej, czystej wody, która z pewnością pomoże mu w trawieniu.
  • Zadbajmy o zdrowy styl życia naszego czworonoga. Ruch na świeżym powietrzu pomoże utrzymać go w dobrej kondycji.
  • Postarajmy się, by pies nie był narażony na sytuacje stresowe, ponieważ one również mogą przyczynić się do problemów z układem pokarmowym.
  • Obserwujmy, jak pies reaguje na rodzaj podawanej karmy. Jeśli zauważymy, że produkty spożywcze wywołują u niego problemy trawienne, zrezygnujmy z nich.
  • Zrezygnujmy także z karmienia zwierzęcia ludzkim jedzeniem. Może być ono szkodliwe dla psa lub trudne do strawienia.
  • Uważajmy, by toksyczne substancje nie dostały się do organizmu psa. Niestety, zwierzę jest często narażone na wiele szkodliwych czynników znajdujących się w otoczeniu, które mogą wpłynąć na układ trawienny. Należy unikać podawania psu jedzenia lub roślin, które są toksyczne dla psów, takich jak czekolada, cebula, winogrona i niektóre rośliny doniczkowe. Toksyny mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do uszkodzenia układu trawiennego.
  • Utrzymywanie nawodnienia psa na właściwym poziomie jest kluczowe dla zdrowego układu trawiennego u psa. Brak odpowiedniej ilości wody w organiźmie zwierzęcia może prowadzić do problemów z trawieniem i zaparciami. Upewnijmy się, że pies ma zawsze dostęp do świeżej wody, szczególnie po aktywności fizycznej.
  • O ile nie ma przeciwwskazań, możemy zdrowie naszego pupila wspierać odpowiednimi suplementami, takimi jak enzymy trawienne lub probiotyki które wspomagają trawienie.

W prawidłowym nawodnieniu, psu może pomóc również zdrowotna Woda na trawienie Aqualapka.

Niezależnie od wszystkiego, pamiętajmy, że każdy pies jest inny, więc może być konieczne dostosowanie diety i opieki zdrowotnej do jego indywidualnych potrzeb. Jeśli mamy jakiekolwiek obawy dotyczące trawienia naszego psa, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, który może przeprowadzić dokładne badania i dostosować plan opieki. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pies ma chroniczne problemy trawienne, takie jak biegunka, wymioty, zaparcia lub inne nietypowe objawy, a wówczas konsultacja z weterynarzem jest konieczna, ponieważ mogą być one objawem poważniejszych schorzeń, które wymagają leczenia.