Jak pozbyć się zaskórników według specjalistów od pielęgnacji skóry i dermatologów

Chociaż wszystkie pryszcze nie są zabawne, zaskórniki mogą być jednymi z najbardziej irytujących: są obfite, trudne do ukrycia i po prostu powracają. A wraz ze wzrostem liczby maskowane zaskórniki wydają się ostatnio pojawiać jeszcze bardziej.

Ale zanim umieścisz palce w pozycji do ściśnięcia, odsuń się od lustra i kontynuuj czytanie. Przeprowadziliśmy wywiady z najlepszymi dermatologami na temat przyczyny zaskórników i sposobów ich usuwania na różne sposoby (w tym w domu, zarówno natychmiast, jak i na noc) oraz w różnych miejscach, z nosa, policzków, pleców i nie tylko. Ponadto nasi eksperci dzielą się swoimi ulubionymi składnikami i produktami przeciwdziałającymi zaskórnikom.

Czym dokładnie są zaskórniki?

Zaskórniki, które w medycynie są znane jako otwarte zaskórniki, to pory wypełnione olejem lub sebum, resztkami i martwymi komórkami skóry. Mieszanina oleista znajduje się otwór na powierzchni porów , gdzie zostaje utleniony przez powietrze, a następnie zmieni się na czarnej lub szary.

Chociaż często zakłada się, że czarny materiał jest uwięziony w brud, nie ma to nic wspólnego z czystością. Zaskórniki i zaskórniki są zazwyczaj najwcześniejszymi objawami trądziku , wyjaśnia dermatolog. Główną różnicą między nimi jest to, że zaskórniki wydają się ciemne z powodu otwartych porów, podczas gdy „zaskórniki są zamkniętymi zaskórnikami, co oznacza, że ​​powierzchnia zatykanego mieszka włosowego jest pokryta cienką warstwą skóry, co powoduje jaśniejszy kolor” – mówi.

Co powoduje zaskórniki?

Zaskórniki mają wiele przyczyn. „Najczęściej obserwuje się je w okresie dojrzewania, kiedy hormony prowadzą do zwiększonej produkcji sebum lub sebum, a pory zatykają się” – wyjaśnia. „ Hormony mogą również ulegać fluktuacjom i powodować zaskórniki podczas comiesięcznych miesiączek , ciąży oraz u osób z zespołem policystycznych jajników lub innymi zespołami hormonalnymi, w których występuje nadmiar androgenów”. Inne czynniki mogą obejmować przyjmowanie sterydów, noszenie ciasnych ubrań i czapek lub kasków podczas pocenia się (pomyśl o sportowcach) oraz stosowanie gęstych i okluzyjnych kremów lub produktów na bazie oleju, które mogą zatykać pory.

Genetyka może również odgrywać rolę w pojawieniu się zaskórników. Oznacza to, że jeśli Twoje rodzeństwo lub rodzice są podatni na zaskórniki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty też. Wielkość porów zależy od genetyki, a te z większymi porami są bardziej podatne na zaskórniki.

Jak leczyć zaskórniki?

Jest wiele sposobów leczenia i zapobiegania zaskórnikom, ale ogólnie rzecz biorąc, chcesz konsekwentnie stosować lecznicze środki czyszczące lub produkty lecznicze, które pomagają rozbijać zanieczyszczenia w porach, niezależnie od tego, czy zaskórniki znajdują się na policzkach czy plecach.

1. Wypróbuj kwas salicylowy.

Najpierw poszukaj aktywnych składników, takich jak kwas salicylowy , beta-hydroksykwas, który jest idealny do usuwania zaskórników. Ponieważ jest rozpuszczalny w oleju, jest w stanie głęboko wnikać w pory i gruczoły łojowe, rozbijając zanieczyszczenia i łój.

2. Użyj nadtlenku benzoilu, aby dotrzeć do źródła problemu.

Inną skuteczną i nieco silniejszą opcją na zaskórniki jest nadtlenek benzoilu, popularny również w środkach czyszczących, takich jak CeraVe Acne Foaming Cream Cleanser . Pomaga rozpuścić martwe komórki skóry powyżej górnej części pryszcza , pomagając go otworzyć. Dr Gmyrek ostrzega, aby nie być nadgorliwym i używać więcej niż jest to zalecane na opakowaniu produktu, ponieważ może to wysuszać i podrażniać skórę .

3. Wypróbuj silne retinoidy.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, retinoidy i retinol (łagodniejsza wersja), obie pochodne witaminy A , mogą być również niezwykle skuteczne w leczeniu zaskórników. Retinoidy zmieniają sposób, w jaki komórki skóry rozwijają się od wewnątrz, zapobiegając zatykaniu porów i powstawaniu trądziku. Retinoidy są dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę. (Bonus: pomagają również zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek .) Zarówno dr Gmyrek, jak i dr Bank zalecają stosowanie 0,1-procentowego żelu adapalenu, takiego jak Differin .

4. Użyj pary, aby natychmiast wyeliminować zaskórniki.

Zacznij od parowania twarzy, aby otworzyć pory, sugeruje dr Bank. Następnie „użyj dwóch bawełnianych wacików lub ściągacza do zaskórników, aby delikatnie docisnąć boki zaskórnika” – mówi. Nie używaj rąk, ponieważ może to wprowadzić bakterie i doprowadzić do infekcji.

5. Pozbądź się zaskórników z dnia na dzień w dwuetapowym procesie.

Aby usunąć zaskórniki rano, dr Bank zaleca dwuetapowy proces: najpierw użyj paska porów, a następnie nałóż żel z kwasem salicylowym przed snem.

6. Wypróbuj paski porów, aby pozbyć się zaskórników na nosie.

Paski porów, takie jak oryginalne głęboko oczyszczające paski porów firmy Bioré, przylegają do skóry nosa, a po wyschnięciu klej przyczepia się do oleju, łoju i martwych komórek skóry , które są usuwane po zdjęciu paska, mówi dr Gmyrek. Mogą być jednak irytujące, więc zachowaj ostrożność, jeśli masz wrażliwą skórę lub trądzik różowaty. Jeśli masz skłonność do zaskórników na nosie, doktor sugeruje również regularne stosowanie w tym miejscu środka czyszczącego lub serum z kwasem salicylowym oraz profesjonalne zabiegi na twarz z ręcznymi ekstrakcjami.

Użyj leczniczego środka czyszczącego, aby usunąć zaskórniki na plecach i ciele.

W przypadku zaskórników na plecach: „Zalecam codzienne stosowanie pod prysznic z nadtlenkiem benzoilu mycia twarzy lub ciała. Pozwól mu siedzieć na skórze przez minutę lub dwie, zanim się zmyje. ” Zaleca na początek wypróbowanie formuły zawierającej 5% nadtlenku benzoilu, a następnie przejście na wyższy procent, jeśli Twoja skóra toleruje to bez podrażnień. Jeśli nadtlenek benzoilu jest zbyt wysuszający, zamiast tego zastosuj przemywanie kwasem salicylowym

Inna opcja: przed snem rozprowadź cienką warstwę żelu lub kremu retinoidowego na miejscu, zaczynając co drugą noc, aby zapobiec podrażnieniom. Jeśli nie możesz dosięgnąć pleców, poproś kogoś o pomoc w nałożeniu kremu lub wypróbuj aplikator balsamu do pleców . W przypadku bardziej upartych zaskórników odwiedź dermatologa.

Uważaj na zaskórniki na policzkach.

Jeśli masz zaskórniki na policzkach, „pamiętaj, że ta skóra będzie nieco bardziej sucha i być może bardziej wrażliwa na retinoidy, nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy niż inne plamy” – mówi dr Gmyrek. Możesz używać tych składników, ale w mniejszych ilościach, aby skóra nie wysychała ani nie ulegała podrażnieniu.

Uważaj na sposoby na samodzielne usuwanie zaskórników.

PSA od naszych specjalistów dermatologów: chociaż wiele o nich mówi się w Internecie, pasta do zębów nie jest skutecznym środkiem do leczenia zaskórników – jest zbyt ostra i wysuszająca skórę .

Zadzwoń do swojego dermatologa w przypadku głębokich zaskórników.

W przypadku tych bardzo głębokich zaskórników powinieneś udać się do dermatologa lub estetyka, ponieważ mają oni specjalne narzędzia, które mogą bezpiecznie usunąć maź uwięzioną w twoich porach. Nie próbuj ich usuwać samodzielnie, ponieważ może to spowodować urazy i blizny na skórze.

Jak mogę zapobiec tworzeniu się zaskórników?

Chociaż nie można pozbyć się zaskórników na stałe (przepraszam!), To może utrzymać spójny pielęgnacji skóry rutyny zawierający powyższe wskazówki, aby zapobiec przyszłym wyprysków z popping. Zawsze zmywaj makijaż na noc i myj twarz dwa razy dziennie. Jeśli to możliwe, pamiętaj o rozwiązaniu wszelkich podstawowych problemów hormonalnych i wyeliminuj wszelkie gęste, okluzyjne kremy, kosmetyki do makijażu lub produkty do włosów, jeśli uważasz, że mogą one być przyczyną.