Jak przygotować dom na przyjście dziecka?

Jak przygotować dom na przyjście dziecka

Narodziny dziecka to rewolucja w życiu nie tylko mamy, ale i innych domowników. W domu pojawia się zarówno mały człowiek, jak i konieczność dostosowania mieszkania do potrzeb maluszka i jego rodziców. Nowe obowiązki, nowe emocje i trudny okres połogu – ważne, żeby to wszystko odbywało się w sprzyjających warunkach. Jak więc przygotować om na przyjście dziecka? Poznaj przydatne wskazówki oraz wyposażenie pokoju dziecka.

Wyposażenie pokoju dziecka, czyli jak przygotować dom na pojawienie się malucha?

  • Rozpocznij od generalnych porządków i zapewnienia czystego powietrza
  • Dowiedz się, co oznacza bezpieczny dom dla dziecka
  • Odkryj, czego nie może zabraknąć w dziecięcym pokoju

Po pierwsze generalne porządki i czyste powietrze

Zanim zabierzesz się za urządzanie pokoju dziecięcego, istotnym etapem są generalne porządki. Nie chodzi o przemalowywanie mieszkania czy porządkowania szuflad w każdym pokoju. Ważniejsze jest jednak przygotowanie przestrzeni, w której pojawi się niemowlak. Istotne jest, by była ona zorganizowana i dostępna. Pozbądź się więc zbędnych mebli, zbierających kurz bibelotów oraz np. stosów gazet czy niepotrzebnych książek. Ważne jest jednak, by kobieta w ciąży nie przemęczała się podczas prac domowych. Do porządków warto więc zaangażować przyszłego tatę lub inne pomocne w całym procesie osoby.

Co wchodzi w skład porządków? Na pewno mycie i odkurzanie podłóg, mycie okien, ścieranie kurzy i wspomniane wcześniej usuwanie zbędnych przedmiotów, by zrobić miejsce na dziecięce akcesoria. W trakcie sprzątania lepiej nie stosować silnych detergentów, a zamiast nich użyć delikatnych środków czyszczących lub domowych roztworów z soku z cytryny, octu i sody oczyszczonej.

Istotne jest też, by zadbać o czyste powietrze. Niemowlęta dopiero budują odporność, więc są narażone na szkodliwe działanie pyłów i drobnoustrojów. Poza czystością warto więc zadbać o świeże powietrze, w którym pomoże oczywiście regularne wietrzenie. Poza tym przydatny okaże się też oczyszczacz powietrza, zwłaszcza jeśli mieszkasz w miejscu, w którym występuje smog. Przydatnym gadżetem jest także nawilżacz powietrza, który zapewni odpowiednią wilgotność.

Co oznacza, że dom jest bezpieczny dla dziecka?

Gdy masz już pewność, że dom lub mieszkanie są odpowiednio wysprzątane, pomyśl o zapewnieniu bezpieczeństwa maluchowi. Dziecko jest ciekawskie i na etapie raczkowania czy prób stawiania pierwszych kroków w domu czeka na nie wiele pułapek. Przydatne okażą się więc osłonki na kanty mebli, blokady do szafek, zaślepki do gniazdek i inne podobne zabezpieczenia. Dobrą wiadomością jest jednak to, że zabezpieczenia przydadzą się dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie siadać, pełzać i raczkować, masz więc na to trochę więcej czasu.

Chcąc jednak od razu przygotować się w pełni na obecność małego lokatora, pamiętaj o zabezpieczeniach wymienionych powyżej, a także o blokadzie drzwi, która chroni przed bolesnymi urazami palców. Istotne jest także przymocowanie regałów i witryn do ściany, co okaże się kluczowe, gdy dziecko będzie uczyło się chodzić. W przypadku dwupoziomowego mieszkania warto zamontować także bramkę ochronną przy schodach. 

Urządzanie pokoju dla dziecka – czego nie może w nim zabraknąć?

Chcesz urządzić pokój dziecięcy?  Postaw na wyposażenie pokoju dziecka, które wyróżni się wysoką jakością. Podstawowym meblem w pokoju dziecięcym jest oczywiście łóżeczko wraz z materacem. W tej kategorii warto zwrócić uwagę na przykład na praktyczne łóżeczko rosnące wraz z dzieckiem, które można wykorzystać na każdym etapie rozwoju maluszka – od narodzin aż do wieku szkolnego. Łóżeczko jest wykonane z bezpiecznych materiałów dla malucha i wyróżnia się ciekawym designem i dostępnością w kilku kolorach.

Wyposażenie pokoju dziecka, na które warto zwrócić uwagę poza łóżeczkiem? To na pewno praktyczne meble i pudła do przechowywania, maty podłogowe zabezpieczające przestrzeń do zabawy, praktyczne i designerskie lampki nocne, meble takie jak wielofunkcyjny stolik czy krzesełko rosnące wraz z dzieckiem oraz liczne dekoracje. Sprawdź ofertę sklepu BÉBÉ Concept i postaw na produkty wysokiej jakości, z których pomocą bez trudu stworzysz idealny pokój dziecięcy.

Artykuł Sponsorowany