Coraz więcej Polaków podejmuje pracę w Niemczech. Jest to związane z wieloma czynnikami, jednak w każdym wypadku decyzja taka wiąże się z mnóstwem kwestii formalnych, których należy dopilnować, aby dobrze zadbać o swoje własne interesy. Jedną z najistotniejszych spraw jest zwrot podatku z Niemiec.
Komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec?
Atrakcyjne wynagrodzenie i korzystne warunki pracy powodują, że zatrudnienie Polaków w Niemczech staje się coraz bardziej powszechne. Jedną z kwestii formalnych, których powinien dopilnować każdy Polak zatrudniony w tym kraju, jest zwrot podatku. Warto pamiętać, że nie przysługuje on każdemu. Należy bowiem spełnić pewne określone ściśle wymagania, aby go otrzymać. Możliwość zwrotu podatku dotyczy bowiem tylko tych Polaków, którzy na terenie Niemiec byli w danym roku legalnie zatrudnieni oraz którzy złożyli wymagane dokumenty w urzędzie skarbowym. Wyróżniamy dwie opcje – rozliczenie ograniczone oraz nieograniczone. Rozliczenie ograniczone dotyczy osób, które były zatrudnione na terenie Niemiec w danym roku kalendarzowym przez okres krótszy niż 183 dni. Wszyscy ci, którzy pracowali w tym kraju przez dłuższy okres, mają prawo do rozliczenia nieograniczonego, a tym samym na przykład są uprawnieni do różnego rodzaju ulg w Niemczech. Dokumenty niezbędne do ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec to dowód osobisty lub paszport, niemiecka karta podatkowa, a także zaświadczenie o dochodach, które dana osoba uzyskała w Polsce.
Zwrot podatku z Niemiec – ile się czeka?
Najczęściej zadawanym pytaniem przez osoby, które ubiegają się o zwrot podatku za granicą, jest pytanie o to, ile trzeba czekać na wypłacenie należnej kwoty. Niestety nie jest to konkretnie określone przez przepisy niemieckie, zatem nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile potrwa cały proces. Bardzo często jest on dość długotrwały, ponieważ na zwrot podatku z Niemiec czeka się zwykle od 3 do nawet 6 miesięcy. Jeśli zależy nam na tym, aby jak najszybciej otrzymać należne nam pieniądze, powinniśmy w miarę sprawnie rozliczyć się z urzędem skarbowym. Nikt jednak niestety nie zagwarantuje nam, że otrzymamy zwrot podatku w określonym terminie.