Jak wybrać prześcieradło?

Wysokiej jakości pościel jest kluczem do dobrego snu . W końcu nie można poczuć się komfortowo, gdy jesteś owinięty szorstkim materiałem lub materiałem, który sprawia, że ​​jest ci gorąco. A ponieważ nie ma nic gorszego niż inwestowanie w pościel, która wymaga ciągłej wymiany, będziesz potrzebować także takiej, która będzie trwała. Dobra wiadomość: każdego roku testujemy dziesiątki zestawów prześcieradeł i znaleźliśmy te, w których pokochasz spanie.

Jaki rodzaj tkaniny jest najlepszy na prześcieradła?

Wybierając najlepszy materiał, weź pod uwagę zarówno zawartość włókien, jak i konstrukcję. Oto najlepsze opcje dla każdego z nich:

Zawartość błonnika

  • Bawełna: to najpopularniejszy wybór, ponieważ jest miękka, trwała i naturalna w dotyku. Odmiany bawełny o długich odcinkach (takie jak egipska czy pima) są często gładsze i trwalsze, ale uwaga: zdarzały się przypadki marek fałszywie oznaczających arkusze tymi wysokiej jakości włóknami.
  • Poliester: Te prześcieradła są tańsze, odporne na kurczenie i zmarszczki niż bawełna. Ale chociaż są super gładkie, nie są tak luksusowe jak bawełna i często mają syntetyczny wygląd. Możesz również znaleźć mieszanki bawełny i poliestru, które są głównie bawełną, co stanowi kompromis między nimi.
  • Regeneracja Celuloza : Powszechnie znane jako „sztuczny jedwab”, „wiskoza” lub „lyocell”, te arkusze są wytwarzane z roślin (takich jak bambus lub drzewa eukaliptusowe), które są przetwarzane chemicznie na włókna. Wyróżniają się niesamowitą miękkością; często nawet bardziej miękkie niż bawełniane prześcieradła.
  • Pościel: popularna na lato lniana pościel jest przewiewna i przewiewna. Są również rześkie i mają wyjątkową konsystencję i zrelaksowany wygląd. Podobnie prześcieradła konopne przypominają len i zaczynają zyskiwać na popularności.

Budowa prześcieradła

  • Perkal : podstawowy splot, który jest lekki i rześki. Te prześcieradła, idealne do podkładów na gorąco, są bardziej oddychające niż inne wyroby.
  • Satyna : satyna splot, który czuje się jedwabiście gładka. Testerzy w naszych ocenach preferują miękkość satyny bawełnianej od perkalu bawełnianego.
  • Flanela : Krzaczasty materiał, który jest ciepły i przytulny. Prześcieradła flanelowe są zwykle wykonane z bawełny, ale można je również znaleźć z poliestrem.
  • Jersey : elastyczna dzianina materiał, który czuje się bardziej jak T-shirt. Prześcieradła z dżerseju bawełnianego są miękkie, uważane za nie tak trwałe jak perkal czy satyna. Prześcieradła z syntetycznego dżerseju skutecznie odprowadzają wilgoć, ale mogą sprawiać wrażenie odzieży sportowej na łóżku.
  • Mikrofibra : małe włókna poliestrowe, które są miękkie w dotyku. Zazwyczaj są niedrogie, ale mogą wydawać się nieco słabe w porównaniu z innymi.

Pamiętaj: liczba nici nie jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli prześcieradła nie są w 100% bawełniane. Chociaż często widzimy najwyższej jakości prześcieradła bawełniane w zakresie 300-500 nici, ważniejsze jest przyjrzenie się powyższym specyfikacjom materiałów, aby określić, czy zestaw jest odpowiedni dla Ciebie.