Jaki rowerek dla dziecka wybrać?

Jaki rowerek dla dziecka wybrać?

Jazda na rowerze to jedna z ulubionych aktywności dzieci, a także znakomita okazja do rozwijania dziecięcych umiejętności motorycznych. Wybór odpowiedniego modelu nierzadko jednak sprawia trudność rodzicom i rodzi wśród nich wiele wątpliwości. Podejmując decyzję o zakupie roweru warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek smyka i jego aktualne umiejętności ruchowe.

Rowerki dla maluszków

Kiedy rozpocząć przygodę z nauką jazdy na rowerze? Nigdy nie jest na nią za wcześnie. Na rynku znajdziesz modele odpowiednie już dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia. Są to trójkołowe rowerki z wygodnym siedziskiem, pasami bezpieczeństwa i pałąkiem. Wyposażone w solidny pchacz, pełnią jednocześnie funkcję wózka. Maluch może próbować swoich sił w naciskaniu na pedały, a gdy się zmęczy, pojazd napędzają rodzice.

Rowerki dla najmłodszych znakomicie sprawdzają się jako urozmaicenie spacerów. Aby przyjrzeć się im bliżej, zajrzyj na https://mamabrum.eu/. W ofercie producenta dostępne są modele z obrotowym siedziskiem, umożliwiające jazdę przodem lub tyłem do opiekuna. Dzięki szerokim, pompowanym kołom, maluszek może liczyć na komfort niezależnie od rodzaju nawierzchni. Rowerki posiadają również chroniący przed słońcem i opadami daszek oraz możliwość regulacji nachylenia oparcia.

Rowerki dla dzieci w wieku 2-3 lat

Po ukończeniu 2. roku życia umiejętności motoryczne dziecka oraz jego koordynacja ruchowa intensywnie rozwijają się. Maluszka w tym wieku rozpiera energia, a rower stanowi fantastyczny sposób na jej spożytkowanie. Jaki model będzie odpowiedni? Znakomitym wyborem jest bez wątpienia rowerek biegowy. Tym, co go wyróżnia jest brak pedałów. Smyk porusza się, odpychając się stopami od podłoża. W ten sposób kształtuje zmysł równowagi i zwiększa świadomość swojego ciała. Poznaje również sposób sterowania przy użyciu kierownicy, co stanowi fantastyczny wstęp do nauki jazdy na tradycyjnym rowerze.

Rowerek dla dzieci w wieku 2-3 lat powinien być lekki. Zdecyduj się na model z możliwością regulacji siodełka. Dostosowanie jego wysokości do wzrostu dziecka ma bowiem duże znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Liczą się również ergonomiczne, antypoślizgowe uchwyty oraz pompowane koła.

Alternatywą dla popularnych biegówek jest rowerek biegowy trójkołowy. Łączy on w sobie funkcje obu pojazdów i umożliwia szybką zmianę trójkołówki w rowerek biegowy i odwrotnie. To propozycja dla tych, którzy mają problem z podjęciem decyzji i nie chcą rezygnować z korzyści, związanych z zakupem modelu trójkołowego.

Idealny rowerek dla przedszkolaka

Gdy dziecko osiągnie wiek przedszkolny, warto rozpocząć naukę na tradycyjnym, wyposażonym w pedały rowerze. Aby ułatwić smykowi zadanie, wielu rodziców decyduje się na zakup modelu wyposażonego w dodatkowe kółka. Jeśli jednak Twoja pociecha wcześniej jeździła na biegówce, prawdopodobnie nie będzie mieć większych problemów z utrzymaniem równowagi i opanowaniem jazdy.

Jaki rowerek będzie odpowiedni dla przedszkolaka? Zwróć uwagę przede wszystkim na rozmiar kół. W przypadku dzieci w wieku 4-6 lat zaleca się wybór modelu z kołami o średnicy 12-16 cali. Nie bez znaczenia jest również waga pojazdu. Im lżejszy bowiem będzie rower, tym smykowi łatwiej będzie utrzymać kontrolę nad nim. Przedszkolaki mogą mieć jeszcze problem z obsługą hamulca ręcznego. Warto więc zakupić taki model, który wyposażony będzie w intuicyjny hamulec nożny. A co z oponami? Powinny być szerokie, by zapewnić dziecku doskonałą przyczepność i komfortową jazdę po każdej nawierzchni.

Rowery dla starszych dzieci

Rowery dla dzieci w wieku szkolnym przypominają te, które zostały zaprojektowane z myślą o dorosłych. Są jednak dostosowane do wzrostu i umiejętności starszaków. Jeśli Twoja pociecha jest w wieku 8-12 lat, spraw jej rower z kołami o średnicy 20-24 cali. Pamiętaj, że w tym okresie życia dzieci szybko rosną. Liczy się więc łatwość dostosowania pojazdu do ich zmieniających się potrzeb. Warto również rozważyć zakup wyposażonego w przerzutki modelu. To ułatwi smykowi pokonywanie wzniesień.

Zadbaj także o bezpieczeństwo jazdy swojej pociechy. Upewnij się, że rower został wyposażony w akcesoria, które zwiększą jej widoczność na drodze, np. oświetlenie przednie i tylne oraz odblaski. Przydatny może okazać się także dzwonek oraz koszyk na kierownicę, który umożliwi smykowi bezpieczne przewożenie plecaka czy torby.

Rowerki dla dzieci – stawiaj na jakość

Niezależnie od tego, czy szukasz roweru dla maluszka, czy dla nastolatka, wybieraj wyłącznie wysokiej jakości modele, pochodzące od renomowanych producentów. Możesz wówczas liczyć na długie i bezpieczne użytkowanie, a także komfortową jazdę. W przypadku małych dzieci warto postawić na pojazdy, które łączą w sobie kilka funkcji. To sposób na uniknięcie konieczności częstego wymieniania roweru, wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka.

Jazda na rowerze to dla dzieci atrakcyjna forma aktywności oraz spędzania czasu z rówieśnikami lub rodziną. Dlatego nie zwlekaj z zakupem pojazdu dla swojej pociechy i zrób jej wyjątkowy prezent w postaci dostosowanego do jej potrzeb modelu.