Jakie są najważniejsze części dachu i jaką pełnią funkcje?

dachówka

Czy za każdym razem będziemy wiedzieli, w jaki sposób powinien być przeprowadzony remont domu? A może nie mamy zielonego pojęcia o materiałach budowlanych lub nawet, z czego składa się dach? Warto jednak czegoś się dowiedzieć, zanim zabierzemy się za całą inwestycję.

Kto powinien znać konstrukcję nieruchomości?

Najważniejszą kwestią, jeżeli przygotowujemy się już do takich inwestycji remontowych, będzie oczywiście przeanalizowanie naszych funduszy. Musimy mniej więcej wiedzieć, jakim budżetem dysponujemy i na jakie wydatki możemy sobie pozwolić. Statystyki pokazują, że polscy konsumenci na szczęście coraz lepiej orientują się w tym, jakie ocieplenie wybrać lub jaka dachówka powinna być preferowana w konkretnej sytuacji. Niemniej jednak nie za każdym razem idealnie orientujemy się, z jakich części składa się na przykład dach i jakie konkretnie funkcje będzie pełnić. Bardzo dużo osób już nawet na etapie projektowania nieruchomości nie zadaje wystarczającej ilości pytań projektantowi. Tymczasem właśnie architekt mógłby nam wyjaśnić, jaki rodzaj budynku może być wybrany, abyśmy zagwarantowali sobie energooszczędność. Występują przecież najróżniejsze prowadzone projekty budowlane, a współcześnie jak się okazuje, bardzo dużą popularnością cieszy się budownictwo pasywne. Trudno zresztą nie przyznać, że proste formy również będą preferowane przez wielu klientów z uwagi na to, że nie występują tam raczej mostki termiczne. Wszelkie udziwnienia będą powodowały straty ciepła.

Dlaczego konstrukcja dachu i dachówka to kwestie ważne do przeanalizowania?

Przede wszystkim też oczywiście musimy być świadomi, że im więcej będziemy wiedzieć na temat naszych nieruchomości, to tym większe są szanse, że cała inwestycja remontowa będzie zrealizowana z powodzeniem. Na pewno trzeba wiedzieć, że dach będzie się składać z połaci, kalenicy oraz szczytu. Połać to po prostu płaszczyzna, która może być pokryta najróżniejszymi materiałami. Może to być, chociażby dachówka. Poza tym, jeżeli jest to dach skośny, to na dachu będzie występować kalenica. To po prostu punkt, który powstaje tam, gdzie stykają się dwie połacie. Będzie przebiegać w najwyższym punkcie dachu. Jeżeli chodzi natomiast o szczyt, to jest to fragment ściany domu. Będzie on ograniczony połaciami i można go zauważyć w niektórych typach dachów. Ciekawostką jest to, że w historycznym budownictwie szczyty były niejednokrotnie bardzo bogato zdobione. Poza tym na dachu będzie występować także okap, czyli pozioma dolna krawędź dachu. Zwykle będzie wysunięta z boku budynku. Głównym zadaniem okapu jest osłona przed deszczem spływającym z połaci.