Kąpiele borowinowe – na co pomagają

Mogą pomóc osobom cierpiącym z powodu reumatyzmu, zwyrodnień, uraz układu ruchu, problemów przeciążeniowych, czy nawet problemów ginekologicznych. Z drugiej strony jest to zabieg mocno obciążający cały organizm. Czym są kąpiele borowinowe i kiedy z nich korzystać?

Kąpiel borowinowa – prawdziwy zabieg zrobisz tylko w uzdrowiskach

Prawdziwą borowinę miesza się w olbrzymiej kadzi, a potem podgrzewa się do temperatury ok. 45 stopni. Następnie tak przygotowaną masę wlewa się do wanny, do której ma wejść pacjent. Skomplikowanie zabiegu, ilość potrzebnej masy, konieczność przystosowania pomieszczeń sprawiają, że kąpiele borowinowe dostępne są w niewielu miejscach, w większości w sanatoriach. Jeżeli kąpiel w borowinie jest dostępna w innych miejscach np. salonach SPA, to na pewno nie będzie zabiegiem tanim. Twoją uwagę powinny zwrócić podejrzanie niskie ceny, które mogą sugerować użycie nie 100-procentowej masy borowinowej.

Wanna z drzwiczkami i ciepła masa – jak wygląda kąpiel

Choć wanna z drzwiczkami nie jest standardem, to również taką opcję można wykorzystać w przypadku osób, które z wejściem do normalnej wanny mają problem i przez to nie mogą skorzystać z zabiegu. Do standardowej wanny wlewana jest masa borowinowa, do której następnie wchodzi pacjent. Wanna z drzwiczkami wymusza inną kolejność działań, ponieważ z oczywistych powodów pacjent musi najpierw wejść do wanny, a dopiero potem wlewa się ciepłą masę. Kąpiel zwykle trwa do 30 min, choć pierwszy zabieg może być zdecydowanie krótszy. Po wyjściu za wanny należy wypoczywać w temperaturze nieco wyższej niż pokojowa przez ok. godzinę.

Na co pomagają kąpiele borowinowe

Kąpiel borowinowa działa rozgrzewająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ucisk masy i jej temperatura wzmagają działanie mikromasażu przez co szybciej zachodzi regeneracja, poprawia się krążenie, a tkanki zostają lepiej odżywione. Kąpiele borowinowe są zalecane w większości przewlekłych zaburzeń narządu ruchu, nerwobóli, stanów przeciążeniowych, a także przy niektórych chorobach dermatologicznych. Z aplikacją takiego zabiegu należy jednak uważać, ponieważ przez ogólnoustrojowy wpływ na układ krążeniowo-oddechowy, a także równowagę nerwową, kąpiel borowinowa może być bardzo obciążająca.