Aranżacja łazienki niejednokrotnie stanowi dość spore wyzwanie, a wszystko dlatego, iż jest to przeważnie dość małe lub nieustawne pomieszczenie, które ma niestandardowy kształt lub trudne do zagospodarowania wnęki. O czym warto pamiętać przy urządzaniu tego pomieszczenia?
Optymalne zagospodarowanie przestrzeni – kwestia, której nie można pominąć podczas aranżacji
Optymalne zagospodarowanie przestrzeni stanowi klucz funkcjonalnego wnętrza. Na niewielkim metrażu istotne jest zaoszczędzenie każdego centymetra, a minimetry mogą wpłynąć na to, czy bez problemu będzie można otworzyć pralkę, czy drzwi od kabiny prysznicowej. Tak więc wzięcie pod uwagę minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia stanowi niezwykle ważny etap w urządzaniu łazienki.
Spójność aranżacyjna – sposób na ład i porządek
Podczas aranżacji łazienki warto mieć już na uwadze konkretny styl, w jakim będzie urządzana. Pozwoli to zyskać motyw przewodni, do którego można się odwoływać, wybierając materiały, kolorystykę, a w końcu – wyposażenie. W niewielkich łazienkach świetnie sprawdzają się neutralne kolory, elementy z modnego betonu, czy drewno.
Uchwyt dla niepełnosprawnych – dopasowanie łazienki do indywidualnych potrzeb
Dopasowanie łazienki do indywidualnych potrzeb domowników stanowi istotny aspekt tworzenia projektu, inne wymagania ma przecież singiel, inne duża rodzina, a jeszcze inne senior czy osoba niepełnosprawna. Warto zastanowić się, czy w danym przypadku lepszy okaże się prysznic, a może wanna. Uchwyt dla niepełnosprawnych to element wyposażenia, który powinna zawierać każda praktyczna łazienka. Jest on przydatny nie tylko w łazienkach seniorów czy osób starszych, ale również może okazać się przydatna każdej osobie, która doświadczyła jakiegokolwiek urazu i kontuzji – lepiej być na to przygotowanym zawczasu, aby zachować niezależność. To właśnie z tego powodu uchwyt dla niepełnosprawnych jest coraz częściej wybieranym akcesorium łazienkowym.
Optyczne sztuczki, które powiększą naszą łazienkę
Wielkość łazienek w mieszkaniach cechuje się niewielkim metrażem – w takim przypadku warto pokusić się o rozwiązania, które optycznie pomogą powiększyć przestrzeń. Poza stosowaniem jasnych kolorów warto postawić na odbijające światło przeszklenia, powierzchnie, jak również duże lustra. Aby wizualnie powiększyć niewielkie wnętrze, warto także uwolnić podłogę od nadmiernej ilości wyposażenia i sprzętów, stawiając na opcje zawieszane.