Każdego dnia wykonuje ciężką pracę, każdego dnia narażone jest na wiele zagrożeń. Nasze serce to wyjątkowy mięsień, a wszelkie problemy z nim związane mogą mieć dla nas poważne konsekwencje. Jakie choroby mięśnia serca mogą nam zagrażać? W jaki sposób możemy się przed nimi chronić?
Mięsień serca i jego rola w naszym organizmie
Większość z nas docenia rolę serca w chwili, gdy zaczynają się pierwsze problemy związane z jego pracą. A przecież mięsień ten powinniśmy każdego dnia otaczać należytą troską. Dlaczego? Bo jego rola dla naszego życia i zdrowia jest trudna do przecenienia. Choć mięsień sercowy ma rozmiar zaciśniętej pięści, odgrywa wyjątkowo ważną rolę. To mięsień sercowy pobudza pracę serca, a każde zaburzenie jego pracy wpływa na ogólny stan naszego zdrowia.
Jakie objawy powinny wzbudzać nasz niepokój?
Objawy chorób mięśnia sercowego są dość charakterystyczne. Brak tchu oraz bóle pojawiające się w rejonie klatki piersiowej to sygnały, których nie można ignorować. Symptomem niepokojącym jest też zbyt szybkie męczenie się oraz problemy związane z kołataniem serca. Warto też zwrócić uwagę na problemy związane z napadami lęku. Wiadomo, że takie problemy dość często pojawiają się w związku z chorobami mięśnia sercowego, zatem i stanów lękowych ignorować nie można.
Jakie choroby serca występują najczęściej?
Choroby mięśnia sercowego mogą przybierać różne formy. Łączy je jedno – każda z nich jest poważnym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia. W gronie chorób występujących najczęściej można wyróżnić takie schorzenia, jak kardiomiopatia przerostowa (polegająca na pogrubieniu mięśnia sercowego) oraz kardiomiopatia restrykcyjna (tu największym problemem jest spadek elastyczności mięśnia sercowego).Choroby mięśnia sercowego mogą przybierać różne formy. Ponieważ każde schorzenie tego typu jest poważnym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia, niepokojących sygnałów związanych z pracą serca nie można ignorować. Od tego, czy zdążymy w porę zareagować i podjąć stosowne leczenie, zależy przecież i nasze zdrowie, i życie.