Najpopularniejsze monety inwestycyjne ze złota i srebra – których unikać, a które wybierać?

Najpopularniejsze monety inwestycyjne ze złota i srebra – których unikać, a które wybierać

Srebro i złoto od dawna traktuje się jako świetny sposób na inwestycję – zwłaszcza w czasach kryzysu oraz postępującej inflacji. Wynika to z faktu, że nie tracą one na wartości tak szybko, jak inne dobra. Wystarczy je przechowywać w bezpiecznym miejscu, by zabezpieczyć swój kapitał. A jednym z najlepszych i bardzo łatwych w składowaniu środków w tym zakresie są monety inwestycyjne ze srebra i złota. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, które konkretnie produkty szczególnie warto zakupić, a jakie omijać z daleka.

5 najpopularniejszych monet inwestycyjnych

Istnieje tylko kilka rodzajów monet, które są szczególnie opłacalne w kontekście inwestycji. Niekiedy mówi się nawet o „wielkiej piątce” – poszerzanej też o kilka kolejnych pozycji w zależności od tego, kogo zapytać. Skupimy się jednak wyłącznie na najpopularniejszych, a więc też najkorzystniejszych z punktu widzenia inwestora monetach. Od lat święcą tryumfy ze względu na swoją opłacalność.

  1. Krugerrand – to pierwszy tego typu produkt na świecie. Powstał w 1967 r. ze złota, a w 2017 pojawiły się srebrne monety. Wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

  2. Kanadyjski Liść Klonowy – szczególnie popularny ze względu na swoją srebrną wersję, która powstała już w 1988 r.

  3. Amerykański Orzeł – bity od 1985 r. Podobnie do Krugerranda, powstaje ze złota próby 916.7.

  4. Wiedeńscy Filharmonicy – najpopularniejsza moneta europejska. Do 2002 roku nominałem był szyling, obecnie jest to Euro. W 2008 r. zaczęto bić jej srebrną wersję.

  5. Australijski Kangur – ciekawostką jest fakt, że monety srebrne w tym przypadku powstają wyłącznie z kruszcu wydobytego w kraju.

Jakich monet nie kupować?

Skoro już wiadomo, które produkty z metali szlachetnych najbardziej opłaca się zakupić, to należy jeszcze zastanowić się, których unikać za wszelką cenę. Nie każdy musi kupować monety z „wielkiej piątki”. Pozostałe pozycje również są wartościowe. Należy przy tym mieć na uwadze, że tylko waluty z zaufanego źródła będą faktycznie cokolwiek warte.

Szczególnie ostrożnym trzeba być podczas nabywania monet inwestycyjnych z portali aukcyjnych. Tam jest stosunkowo duża szansa natknięcia się na fałszywe produkty. Do dobrych praktyk zalicza się więc sprawdzenie czystości, próby oraz wagi zamawianego egzemplarza przed zakupem.

Gdzie kupić złote monety w Poznaniu?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty certyfikowanej spółki. Jeśli chodzi o złote monety, w Poznaniu można mieć dostęp do produktów z akredytacją LBMA dzięki Mennicy Poznańskiej, która otrzymała zezwolenie prezesa NBP na obrót złotem dewizowym. Oprócz tego można w niej znaleźć srebrną walutę inwestycyjną. Z uwagi na legalną działalność oraz fachowe podejście do metali szlachetnych zapewnia najatrakcyjniejsze warunki zakupu monet. Zachęcamy do przyjrzenia się bliżej temu, co ma do zaoferowania.