Oświetlenie do kuchni – czyli lampy sufitowe

lampy-sufitowe-do-kuchni

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, i nie chodzi tu tylko o rozmieszczenie poszczególnych szafek czy sprzętu kuchennego, ale przede wszystkim o oświetlenie. Odgrywa ono kluczową rolę w korzystaniu z kuchni i w wygodnym przygotowywaniu posiłków.

Lampy sufitowe do kuchni – centralne źródło światła

Lampy sufitowe do kuchni powinny być estetyczne oraz funkcjonalne. Oświetlają całe wnętrze, a kąty mogą dodatkowo zostać doświetlone za pomocą lamp punktowych. Lampy sufitowe do kuchni zazwyczaj umiejscowione są pośrodku sufitu, ich rozmieszczenie należy koniecznie wziąć pod uwagę planując remont.

Montaż lampy jest uzależniony od tego, czy jest ona instalowana na suficie betonowym czy podwieszanym. Do płyty karton gipsowej wystarczy kołek, natomiast w przypadku lamp sufitowych montowanych bezpośrednio do sufitu betonowego, konieczne będzie wywiercenie otworu oraz użycie tulei rozporowych.

Jakie żarówki będą najlepsze do kuchni?

W przypadku lamp sufitowych do kuchni, duże znaczenie mają żarówki. Jeśli lampa jest nowoczesna i utrzymana w stylu minimalistycznym, to dobrym wyborem będzie żarówka typu Edison. Do wąskich kloszy, bardziej sprawdzą się żarówki w kształcie płomienia świecy. Estetycznie wyglądają również żarówki, o kształcie spirali.

Kolejna kwestia, która wymaga sprawdzenia, to wybór gwintu do lampy. Może on być cienki, czyli E14 lub nieco grubszy E27. Bezpośredni wpływ na intensywność oświetlenia kuchni ma ilość lumenów. Im jest ich więcej, tym żarówka świeci jaśniej. Natomiast barwa światła wpłynie na odbiór wnętrza. Zimne światło jest jaśniejsze, ale przyjemniejsze dla oka będzie światło o ciepłej lub neutralnej barwie.

Remontując mieszkanie należy wybrać lampy sufitowe do kuchni, które będą wpasowywać się w wystrój wnętrza. Jeśli kuchnia urządzona jest w stylu retro, to lampa może mieć ozdobny klosz. Pomieszczenie, w którym dominuje styl skandynawski lub industrialny, udekoruje lampa wisząca, wykonana z metalu lub drewna, o minimalistycznym designie.