Posocznica: co warto o niej wiedzieć?

Jest groźną infekcją bakteryjną, której nie można zignorować. Posocznica jest chorobą, która zagraża życiu, warto więc w porę reagować na pierwsze jej objawy. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tego problemu?

Posocznica w pigułce

Ta infekcja bakteryjna szybko rozprzestrzenia się poprzez drogi krwionośne, dlatego też w wielu przypadkach bywa określana mianem zakażenia krwi. Główną przyczyną posocznicy są ranki, przez które do krwi przedostają się zarazki. Bakterie, które wraz z krwią są transportowane po całym organizmie, mogą doprowadzić do wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Atakują one narządy wewnętrzne, np. płuca, serce lub szpik kostny.

Jakie są pierwsze symptomy choroby?

Objawy posocznicy są dość charakterystyczne. Gorączka oraz dreszcze, problemy z powiększonymi węzłami chłonnymi oraz czerwone pręgi, które towarzyszą skaleczeniom – oto najbardziej charakterystyczne symptomy tej choroby. Warto też zwrócić uwagę na puls oraz oddech, gdyż ich przyspieszenie jest kolejnym objawem tej infekcji bakteryjnej.

W jakich okolicznościach dochodzi do zakażenia?

Za rozwój posocznicy odpowiedzialne są bakterie, które trafiają w głąb ludzkiego organizmu w trakcie operacji lub podczas wypadku. Na problemy związane z infekcją narażony jest każdy z nas, ryzyko zachorowania jest jednak znacznie większe w przypadku tych osób, które cierpią z powodu osłabionego układu odpornościowego. Ponieważ posocznica jest śmiertelnym zagrożeniem dla każdego człowieka, podjęcie w porę odpowiedniego leczenia jest sprawą bardzo ważną. Co można zrobić?

Współczesna medycyna w walce z posocznicą

Infekcja bakteryjna wymaga szybkiej reakcji ze strony lekarza. By w porę podjąć odpowiednią terapię, należy określić, jaki rodzaj bakterii jest w danym przypadku przyczyną problemów. Można to ustalić za pomocą badania znanego jako posiew krwi. Gdy znane są już wyniki tego badania, można przystąpić do podania najlepszych w określonej sytuacji antybiotyków. W poważniejszych przypadkach leczenie może tez polegać na przetaczaniu krwi oraz na podawaniu kroplówki.Posocznica to groźna infekcja bakteryjna, która bardzo często prowadzi do śmierci. Pamiętajmy, by nie ignorować pierwszych symptomów tej choroby oraz by w przypadku skaleczeń postępować tak, by zminimalizować ryzyko rozwoju takiej infekcji. Staranna dezynfekcja ran to podstawowa zasada profilaktyki, o której nikt z nas nie powinien zapominać.