Systemy budowy domu – jaką metodę wybrać, by szybko i sprawnie zrealizować inwestycję?

Dom przy Niezapominajek 5
Dom przy Niezapominajek 5

Niemal każdemu inwestorowi planującemu budowę własnego domu zależy na ograniczeniu kosztów. Jednym z głównych czynników wpływających na budżet jest wybór metody wykonania inwestycji. Koszty budowy przy wykorzystaniu systemu gospodarczego znacznie różnią się od wyceny w przypadku korzystania z usług wykonawcy generalnego. Co ma największe znaczenie przy szacowaniu kosztów budowy domu?

Dom przy Alabastrowej 57
Dom przy Alabastrowej 57

Budżet ogólny przeznaczony na realizację upragnionego domu składa się z wielu składników. Jednym z nich jest nieruchomość gruntowa w dogodnej lokalizacji. Działka to praktycznie punkt wyjścia, a jej wymiary decydują o możliwych do zrealizowania projektach. Posiadając już działkę budowlaną, można zastanowić się jakie projekty domów będą się nadawały do realizacji w danym miejscu. Oferta gotowych rozwiązań dostępna na stronach autorskich pracowni projektowych  pozwala wybrać propozycje w różnych przedziałach cenowych. Dla osiągnięcia redukcji kosztów budowy warto rozważyć projekty domów o niskich kosztach budowy. Bez trudu znajdziemy domy, które przy niskich kosztach realizacji zapewniają wysoki poziom komfortu i proponują innowacyjne, praktyczne rozwiązania. Po wyborze projektu domu, konieczne jest podjęcie następnej kluczowej decyzji – wybór systemu budowy.

Gospodarcza metoda budowy domu, czyli samemu najtaniej.

Realizacja inwestycji własnym sumptem, zwana też metodą gospodarczą, to powszechna metoda budowy domu wśród inwestorów. W takim wariancie inwestor samodzielnie zarządza całością procesu – często łączy się to z własnoręcznym wykonaniem pewnych zadań, chociaż niektóre z nich zawsze należy powierzyć profesjonalistom. Powinniśmy przede wszystkim gruntownie zapoznać się z dokumentacją oferowaną przez projekt domu i umieć ją właściwie odczytać. To podejście często wybierane przez tych, którzy kładą nacisk na oszczędności. Jednak taka strategia inwestycyjna wymaga posiadania wiedzy na temat budowy domu – brak odpowiednich umiejętności i praktyki budowlanej zwiększa ryzyko wystąpienia problemów w trakcie budowy, nawet najprostszego konstrukcyjnie domu.

Stawiając na własnoręczne wykonanie części prac budowlanych, przy jednoczesnym zatrudnianiu różnych wykwalifikowanych ekip do wykonania poszczególnych zadań, ważne jest, aby każdą z grup budowlanych dokładnie nadzorować. Konieczne jest również sporządzenie i podpisanie osobnych umów z każdą z nich. Ponadto, czas wykonania poszczególnych etapów budowy może być relatywnie dłuższy, jednak  zaoszczędzone pieniądze w większości przypadków rekompensują potencjalne trudności. Budując systemem gospodarczym możemy ograniczyć całościowe koszty inwestycji o ok 30%.

Dom przy Niezapominajek 5
Dom przy Niezapominajek 5

Budowa w rękach fachowców – realizacja inwestycji systemem zleconym.

Zlecenie prac budowlanych wyspecjalizowanej firmie jest zdecydowanie wygodniejszą opcją dla inwestora, ale wiąże się z wyższymi kosztami. Wykonawca podejmujący się budowy realizuje cały projekt domu – od wylania fundamentów do przekroczenia progu gotowego domu. Wówczas podpisujemy umowę, w której określone są szczegółowe warunki i termin, w którym dom ma zostać ukończony. To zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie niż w przypadku systemu gospodarczego, a często pozwala również na szybsze zakończenie prac budowlanych.

Jednak decydując się na tę metodę budowy domu, trzeba być gotowym na większe  wydatki, niż przy systemie gospodarczym. Bardzo istotne jest także zbadanie opinii na temat wybranego wykonawcy, aby wyeliminować nierzetelne firmy i kłopoty z terminowością, lub innymi niechcianymi okolicznościami związanymi z realizacją projektu. Dzięki temu unikniemy przyszłych wydatków związanych z naprawą ewentualnych niedoróbek i pomyłek wykonawczych.

Na końcu warto pamiętać, że im prostsze konstrukcyjnie projekty domów wybierzemy do realizacji, tym szybsza budowa, zarówno systemem zleconym, jak i metodą gospodarczą.