Sztuka florystyki — doskonalenie umiejętności w układaniu kompozycji kwiatowych

Sztuka florystyki — doskonalenie umiejętności w układaniu kompozycji kwiatowych

Florystyka to sztuka tworzenia pięknych i harmonijnych kompozycji z kwiatów i roślin. Tworzenie bukietów wymaga jednak nie tylko wiedzy na temat różnych rodzajów kwiatów i roślin, ale również kreatywności, wrażliwości estetycznej i umiejętności technicznych. Dlatego też doskonalenie umiejętności w tej dziedzinie jest kluczowe dla każdego, kto pragnie zostać florystą. Gdzie i jak to robić?

Jak zostać florystą?

Układaniem kompozycji kwiatowych może zająć się każda osoba, która posiada poczucie estetyki i lubi prace hand made. Aby zajmować się sztuką florystyki, nie potrzeba bowiem kończyć specjalistycznych studiów, a nawet kursów. Te drugie są jednak wskazane, jeśli bukieciarstwem chce się zająć profesjonalnie np. pracować w kwiaciarni czy układać kompozycje kwiatowe na firmowe eventy. Kursy florystyczne pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności w stopniu profesjonalnym. Co to oznacza?

Na czym polega kurs układania kompozycji kwiatowych?

Kursy florystyki oferują kompleksowe szkolenie, które obejmuje teorię, praktykę i techniki używane w sztuce florystycznej. Na szkoleniu poruszane są głównie takie tematy jak podstawy florystyki, m.in. kolorystyka kompozycji, równowaga, proporcje i ruch, style i techniki florystyczne.

Osobny moduł stanowi zapoznanie się z technikami i narzędziami używanymi do przygotowania kwiatów, wiązania bukietów i wiązanek, tworzenia większych dekoracji czy umieszczanie roślin w różnych naczyniach i wazonach. Kolejne poruszane tematy to dobór kwiatów i roślin oraz ich właściwości, a także bezpieczeństwo w miejscu pracy. W Oświata — Lingwista kurs florystyczny obejmuje również część praktyczną, w czasie której kursanci samodzielnie wykonują różnorodne kompozycje kwiatowe — od prostych bukietów po rozbudowane dekoracje. Wartością dodaną jest również zaświadczenie na druku MEN, które jest ważne zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Kurs florystyczny w Oświata – Lingwista pozwala więc znaleźć zatrudnienie nad Wisłą, a także w innych krajach Wspólnoty.

Gdzie może pracować florysta?

Ukończony kurs florystyczny daje wiele możliwości kariery. Profesjonalny florysta pracy może szukać w kwiaciarniach, gdzie będą przyjmować zamówienia, wiązać bukiety i wiązanki, pielęgnować kwiaty. Innym standardowym miejscem pracy są centra ogrodnicze, w których florysta pomaga klientom w doborze roślin, dekoracji ogrodowych i akcesoriów florystycznych.

Mniej oczywistą ścieżką kariery jest praca na eventach, bankietach i weselach. Florysta na tego typu wydarzeniach zajmuje się tworzeniem bukietów ślubnych, dekoracji sal i stołów, świątecznych aranżacji i innych ozdób kwiatowych, które dodadzą uroku specjalnym okazjom. Z usług florysty w zakresie upiększania wnętrz chętnie korzystają również luksusowe hotele, restauracje i centra konferencyjne, a także przemysł filmowy oraz teatralny.

Dlaczego warto wybrać kurs florystyki?

Branża florystyczna to ta stale się rozwijająca. Wynika to z tego, że sztuka układania kompozycji kwiatowych ma wiele zastosowań – zaczynając od florystyki ślubnej, przez eventową, aż do hotelarskiej. Sprawia to, że umiejętności florystyczne są powszechnie poszukiwane. Dzięki temu znalezienie zatrudnienia jest łatwiejsze i szybsze. Ukończony kurs florystyki pozwala również na rozwój własnego biznesu. Absolwenci mogą otworzyć własny sklep z kwiatami czy obsługiwać duże eventy.