W jakiej temperaturze prać pościel?

prześcieradło z gumką

Łóżko to miejsce, w którym poza snem i odpoczynkiem, czyta się także książkę lub ogląda film na tablecie. W związku z powyższym można śmiało stwierdzić, że to właśnie w łóżku spędzona zostaje znaczna część życia. Nie można zapomnieć o systematycznej wymianie pościeli oraz jej odpowiednim praniu. W zależności od części i rodzaju wykonana jest z różnych materiałów – tych mniej i bardziej delikatnych? W jakiej temperaturze prać prześcieradło z gumką i inne elementy pościeli?

Prześcieradło z gumką i nie tylko – w jakiej temperaturze prać różne rodzaje pościeli?

Przed rozpoczęciem prania pościeli, najpierw należy sprawdzić, z jakiego materiału została wykonana. To właśnie od niego zależy, czy lepszym wyborem jest pranie pościeli w wyższej, czy niższej temperaturze. W związku z powyższym:

  • Pościel bawełniana, będąca najpopularniejszym rodzajem pościeli oraz charakteryzującym się najwyższą wytrzymałością, należy prać w temperaturze 40-60 stopni.
  • Pościel flanelowa, która jest bardzo przyjemna w dotyku oraz doskonale sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym, powinna być prana w temperaturze 40 stopni – sprawi to, że prześcieradło z gumką dłużej zachowa swoją miękkość.
  • Pościel satynowa, która zachwyca swoim połyskiem oraz stosunkowo chłodną w dotyku powierzchnią, najlepiej prać w temperaturze prania 40-60 stopni.
  • Pościel lniana, zalecana coraz częściej dla alergików, a zarazem cechująca się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia i wysokie temperatury, może być prana nawet w 60 stopniach.
  • Pościel z kory to pościel, której temperatura prania jest różna, przed włożeniem do pralki należy sprawdzić zalecenia znajdujące się na metce – zazwyczaj temperatura prania wynosi 60 stopni, jednak niektórzy producenci rekomendują nieco niższą temperaturę, a mianowicie 40 stopni.

Jak często prać pościel?

Pranie pościeli najlepiej, aby odbywało się systematycznie, a częstotliwość jej zmiany jest sprawą indywidualną. Więc to, jak często zmieniać pościel, w dużym stopniu zależne jest od tego, jak często pod nią sępimy oraz osoby, która z niej korzysta. W przypadku dzieci rekomenduje się częstszą zamianę pościeli. Nie bez znaczenia są również nasze codzienne nawyki, ponieważ są i takie osoby, które lubią co nieco przegryźć, leżąc w łóżku. To właśnie oni powinni postarać się o częstszą zmianę pościeli, np. raz na dwa tygodnie. Są i tacy, którzy przyznają, że pranie pościeli odbywa się u nich raz w miesiącu. Inni natomiast twierdzą, iż każdy kolejny tydzień rozpoczynają od nu pod świeżo upraną pościelą.